ویژه خیرین و اهداکنندگان
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید
بانک چشم بیمارستان فارابی:
فرهنگ پیوند اعضا حیاتی و تشکیل بانک بافت یکی از مهمترین دستاوردهای علمی و فرهنگی محسوب می شود. علیرغم وجود باورها و نگرش های نادرست عمومی در رابطه با پیوند اعضا، خوشبختانه کشور عزیز ما ایران یکی از پیشتازان اهدا عضو در دنیا محسوب می شود. بیمارستان چشم پزشکی فارابی به عنوان قطب علمی چشم پزشکی در کشور و منطقه همواره نیاز به چنین مرکزی را احساس می نمود. در سال 1394 با هدف انجام تحقیقات و پیشبرد جراحی های پیوند قرنیه (Cornea) و صلبیه (Sclera) و تأمین بافت های مورد نیاز بیماران، توسط کادر آموزش دیده جهت پیوند و همکاری با سایر دانشگاهها و مراکز درمانی به منظور پیشبرد این هدف شروع به کار نمود.
این بانک دارای یک کلین روم (Clean Room) با کلاس 100 بوده که مجهز به فیلتر اولپا افقی بوده و یکی از معدود کلین روم های موجود در کشور با این کلاس و کاربری محسوب می شود. در این بخش جداسازی بافت قرنیه و صلبیه و فرآوری بافت ها انجام می شود. همچنین این کلاس مجهز به دستگاه میکروسکوپ، دستگاه میکروکراتوم، دستگاه OCT، پکی متری و ابزارهای جراحی مورد نیاز جهت فرآوری بافت چشم پیوندی می باشد. تمام این مراحل همگام با استاندارهای بین المللی انجام می شود.
نمونه ها قبل از انتقال به کلین روم از نظر آزمایشات سرولوژیکی مانند ایدز، هپاتیت B و C، سفلیس و غیره مورد بررسی قرار گرفته، و از نظر بیماری های داخلی مزمن و یا بیماریهای چشمی ارزیابی می شوند. همچنین بانک چشم مجهز به آزمایشگاه اسپکولار میکروسکوپ (Spacular Microscope Lab) جهت ارزیابی وضعیت اندوتلیوم قرنیه، شمارش سلول ها و ارزیابی نهایی بافت قرنیه جهت پیوند می باشد. تمام محصولات و فرآورده های بافتی از قبیل بافت های PKP و DSAEK، اسکلرا و حتی در صورت درخواست، امکان فرآوری و تهیه بافت DMEK نیز وجود دارد. بر اساس آمار از سال 94 تا پایان سال 1400 مجموع 2354 بافت در این بانک فرآوری شده است.
 
 
 
 
تنظیمات قالب