اهداف آزمایشگاه :
کمک به تشخیص ، درمان و پیگیری بیماریها با انجام آزمایش های تشخیصی با کیفیت بالا در زمان مناسب جهت ارائه استاندارد خدمت به مراجعه کنندگان و انجام طرح های تحقیقاتی مورد نیاز 
 تاریخچه و فعالیت های آزمایشگاه:
آزمایشگاه بیمارستان فارابی در محل ساختمان جدید  جدید بیمارستان با مساحتی حدود 500 متر مربع واقع شده  است. این آزمایشگاه با حدود 20نفر تكنسین ،‌كاردان، كارشناس ، كارشناس ارشد، کادر اداری و دو نفر هیئت علمی بطور شبانه روزی در خدمت بیماران بستری و مراجعین سرپایی می باشد. در این مرکز ماهانه حدود 25 تا 30000 هزار تست  پذیرش و آزمایش بالینی  انجام می شود. در بخش آموزشی، علاوه بر پذیرش سالانه حدود 24 دستیار پاتولوژی برای قسمت آناتومیکال، کارآموزی  دانشجویان کارشناسی علوم آزمایشگاهی  را نیز به عهده دارد 
واحد های مختلف آزمایشگاه:آزمایشگاه دارای دو بخش  پاتولوژی بالینی و   پاتولوژی آناتومیکال می باشد 
پاتولوژی بالینی شامل بخش های زیر  می باشد:
بانك خون
وظیفه بانك خون تهیه و آماده سازی خون و فرآورده های خونی می باشد که بر اساس درخواست پزشكان در اختیار بیماران قرار می گیرد. در این آزمایشگاه ،  تعیین گروه خونی به روش سلولی و سرمی و Rh بیماران ، تجسس آنتی بادی های غیر معمول (Ab screening)  در خون بیمارانی که نیاز به انتقال خون دارند ، انجام آزمایش های سازگاری به روش استاندارد (Cross match) و نگهداری و بایگانی سوابق آزمایش های انجام شده صورت می پذیرد. و همچنین این بخش مجهز به انكوباتور شیكر پلاكت ، سروفیوژ، یخچال ها و فریزر مخصوص بانك خون و سایر وسایل و لوازم مورد نیاز می باشد.
آزمایشگاه بیوشیمی
این واحد مجهز به دو  اتوآنالایزرهای بیوشیمی از نوع SELECTRA  ،  الکترولیت انالیزور و دستگاه ABG  بوده كه انواع آزمایش های روتین بیوشیمی خون را اندازه گیری می نماید. در جهت کارهای تحقیقاتی و نگهداری نمونه های مورد نیاز در این آزمایشگاه یک دستگاه فریزر ℃80- مستقر می باشد.
 آزمایشگاه هماتولوژی
در این واحد دو دستگاه  سل کانتر SYSMEX-KX-21 سلول های خونی را  شمارش و اندازه گیری می نماید وهمچنین تست های انعقادی توسط سیستم اتوماتیك كواگولومتر و ESR به روش دستگاهی صورت می گیرد.
 آزمایشگاه میكروبیولوژی
در این واحد كلیه كشتهای هوازی و بی هوازی و بررسی قارچ از تمام مایعات و ضایعات بدن به همراه آنتی بیوگرام زیر نظر PHD میکروب   انجام می گردد. این آزمایشگاه مجهز به ،  دستگاه كشت بی هوازی، انكوباتور،‌ هودهای بیولوژیک و كلیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز می باشد.  
 آزمایشگاه غدد و ایمونولوژِی
این واحد مجهز به دستگاه های  ایمونواسی ویداس  بوده که آزمایشات هورمونی تیروییدی و مارکر های ویرال هپاتیت و ایدز  مورد نیاز بیماران بستری و مراجعین سرپایی و نمونه های مربوط به بانک چشم  را انجام می دهد.
آزمایشگاه  پاتولوژی
این واحد مجهز به دستگاه فروزن سكشن، تیشوپروسسور- ماكروویو تیشوپروسسور، میكروتوم، ، سیتوسانتریفیوژ،  امبدینگ ، میكروسكوپ ایمونوفلورسنت و میكروسكوپ آموزشی پنج سرو ...  می باشد که علاوه بر آزمایشات روتین بافت شناسی، رنگ آمیزی های اختصاصی و IHC نیز در آن صورت  می گیرد. همچنین در این بخش اتاق ویژه پاس و بایگانی ویژه بافت ها، بلوك ها و اسلایدهای پاتولوژی و موزه پاتولوژی از بدو تاسیس مركز تا كنون وجود دارد و سالانه حدود 24 دستیار پاتولوژی در قسمتهای مختلف از جمله این واحد آموزش    می بینند.
در این واحد Impression cytology  جهت تشخیص ضایعات و نئوپلاسم های سطحی چشم انجام می شود و روزانه پذیرای مشاوره نمونه های افتالموپاتولوژی از سراسر کشور می باشد.
آزمایشگاه در جهت انجام طرح های پژوهشی همواره همکاری نزدیک با  مرکز پژوهش های  بیمارستان جهت انجام پاتولوژی تجربی  روی نمونه های بافتی و مایعات مربوطه را دارد.
همچنین  نمونه  اسکرپ ملتحمه جهت ارزیابی کونژنکتیویت کلامیدیایی نیز بررسی می شود. 
 سایر واحدها
آزمایشگاه دارای سالن مناسب و وسیع جهت پذیرش مراجعین سرپایی با نوبت دهی اتوماتیک و امکان دریافت هزینه آزمایش ها در محل  ، محل مجزا و مناسب جوابدهی و ...می باشد.
آزمایشگاه مجهز به کتابخانه شامل آخرین چاپ کتب مورد نیاز ، اتاق اعضای هیئت علمی  و اتاق دستیاران می باشد.
 
شماره مطلب : 4328
به روز رسانی : دوشنبه 14 می 2018 - ساعت 13:18
ایجاد : دوشنبه 14 می 2018 - ساعت 12:54 2018-5-14 13:18:32