روابط عمومی بیمارستان فارابی:  هفت برنامه آموزشی، ارمغان بخش قرنیه بیمارستان فارابی در بیست و چهارمین سمینار سالیانه فارابی است. جزئیات این برنامه ها را از دکتر محمدرضا فلاح تفتی، عضو هیئت علمی و رییس بخش قرنیه فارابی جویا شدیم که در پی می آید. 

با عرض سلام و ادب لطفا نظرتان را درمورد جایگاه سمینار فارابی در جامعه چشم پزشکی بفرمایید؟
- سلام. با تشکر از وقتی که در اختیار من گذاشتید. بیمارستان فارابی به عنوان اولین و قدیمی ترین مرکز چشم پزشکی در ایران و زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران که دانشگاه مادر کشور است جایگاه والایی در تربیت چشم پزشک و آموزش چشم پزشکی دارد به طوریکه اکثر اعضا هیات علمی فعلی گروه های جشم پزشکی دانشگاه های مختلف، دانش آموخته  بیمارستان فارابی هستند.
گروه قرنیه چه برنامه هایی در بیست و چهارمین سمینار سالیانه فارابی خواهد داشت؟  
- گروه قرنیه در سمینار پیش روی که طبق سنوات گذشته در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد، 6 برنامه آموزشی شامل چهار سمپوزیوم و دو کارگاه خواهد داشت. البته یک جلسه آموزشی هم در میز صبحانه علمی با مسئولیت سرکار خانم دکتر رحیمی، عضو هیئت علمی گروه قرنیه برگزار خواهد شد.  در روز اول یعنی چهارشنبه 12 اردیبهشت، سمپوزیوم موارد بحث انگیز در جراحی رفراکتیو به صورت معرفی case های جالب و سمپوزیوم تکنیک های تازه در پیوند قرنیه به صورت ارائه موارد حقیقی و مجازی شامل سخنرانی و پنل و کارگاه کراتوکونوس( قوزقرنیه) را خواهیم داشت. 
در روز دوم سمینار یعنی پنج شنبه 13 اردیبهشت ماه سمپوزیوم تصویربرداری قرنیه را خواهیم داشت که شرکت کنندگان با استفاده از نرم افزارهای جدید در تصویربرداری قرنیه آشنا می شوند و case  های خاص مطرح و  روش های مختلف تصویر برداری و تشخیص مقایسه می شود. 
در روز جمعه که آخرین روز سمینار است، سمپوزیوم موارد بحث انگیز جراحی کاتاراکت به صورت نمایش فیلم و پنل و کارگاه تعیین  power لنز داخل چشمی در موارد خاص و پیچیده را خواهیم داشت. 
در تمام برنامه ها علاوه بر اعضای هیئت علمی گروه قرنیه فارابی، همکارانی از سایر مراکز آموزشی نیز شرکت دارند.  ضمن اینکه باید از همکاران عزیز فعال در بخش خصوصی هم به علت مشارکتشان در برنامه ها تشکر کنیم.  
لطفا در مورد نحوه ارائه مطالب هم توضیح بفرمایید.
- سعی کرده ایم در برنامه ها سخنرانی کمتر باشد چون همه می توانند مطالب را از کتاب ها یا مقالات دریافت کنند. ما با معرفی موارد در مورد روش های تشخیصی و درمانی بحث خواهیم کرد. این دقیقا آن چیزی است که شرکت کنندگان نیاز دارند و در حل مشکلات حرفه ای شان راهگشا و مشکل گشا تر است.
آیا دستاوردهای پژوهشی گروه هم در این برنامه ها معرفی خواهند شد.
- دقیقا. درسمینار سالانه گزارش موارد و روش های جدید توسط همکاران ارائه می شود .
به نظر شما کدامیک از  برنامه بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد؟
- شرکت کننده گان در سمینار هر کدام تمایلات خاصی دارند. ما سعی کرده ایم مطالب به گونه ای باشد تا هم برای چشم پزشکان عمومی و هم برای کسانی که به مطالب فوق تخصصی علاقه دارند قابل استفاده  باشد.  
گفتگو: امیدوار
شماره مطلب : 4194
به روز رسانی : يكشنبه 26 فروردين 1397 - ساعت 15:33
ایجاد : يكشنبه 26 فروردين 1397 - ساعت 12:07 2018-4-15 15:33:05