روابط عمومی بیمارستان فارابی در گفتگویی نقطه نظرات دکتر علیرضا لاشیئی، رییس مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را در مورد برگزاری سمینار سالیانه چشم پزشکی فارابی جویاشده است. 

 فرا رسیدن سال جدید را خدمت شما تبریک می گویم. جایگاه سمینار سالیانه فارابی را چگونه ارزیابی می کنید؟
 - با سلام و تشکر از شما. سمینار فارابی را به جرات می توان قدیمی ترین و مادر همه سمینارهای چشم پزشکی کشور دانست. از قریب به سی سال پیش تا مدت ها تنها سمینار چشم پزشکی کشور سمینار فارابی بود. چندسالی با مشارکت سایر مراکز چشم پزشکی تحت عنوان کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران برگزار شد که نکات مثبت و منفی داشت. یکی از نکات منفی آن تغییر نام سمینار و حذف نام فارابی بود که به مرور به تضعیف قدرت اجرایی و تصمیم گیری اساتید فارابی و اعمال نظر مراکز کم سابقه انجامید. این وضعیت سرانجام به تصمیم راسخ اساتید فارابی در احیای مجدد سمینار منهی شد. دوره جدید سمینار باعنوان سمینار سالیانه فارابی در اردیبهشت ماه که مناسب ترین ماه تهران است انجامید. تجربه موفق برگزاری سمینار در سال های اخیر چه در هتل المپیک و چه در محمودآباد با تجدید خاطره و دیدارها در بهترین فصل سال، درکنار بازآموزی مسائل روز چشم پزشکی همراه است و امیدواریم ادامه پیدا کند.
 نظرتان راجع به مسئله ادغام سمینارهای مراکز چشم پزشکی تهران چیست؟
- متاسفانه در دو سال گذشته مجددا به این دستاورد مهم فارابی دست اندازی شد و بیم آن بود تا تجربه تلخ چند سال پیش در ادغام سمینار و حذف جایگاه فارابی تکرار شود که با مقاومت و واکنش به جای مسئولین بیمارستان و اعضای گروه روبرو شد که به نظرم کار درست و به جایی بود.
گرچه اصل مطلب قابل مذاکره است ولی نحوه برخورد با مسئله از ابتدا غلط و به روش تا اندازه ای ناجوانمردانه بوده است. به همین خاطر شاید واکنشی که گروه چشم پزشکی فارابی نسبت به این مسئله از خودشان بروز دادند تا حدود زیادی قابل توجیه باشد.
 به هر صورت فکر می کنم بیمارستان فارابی باید کیان سمینار خود را همچنان حفظ کند تا آنچه به عنوان هویت بیمارستان فارابی تلقی می شود، همچنان برقرار بماند. ما به تعامل خودمان با مراکز دیگر و سایر سمینار ها ادامه خواهیم داد ولی همکارانمان نیز باید بدانند که هویت فارابی آنقدر برجسته است که براحتی نمی تواند در کنار بقیه قرار بگیرد و آرام آرام در آنها حل شود. ابعاد فعالیت هایی که در بیمارستان فارابی انجام می شود چه از بعد درمانی و چه از بعد آموزشی و پژوهشی قابل مقایسه با سایر مراکز نیست حتی حجم کار و زحمات همکاران ما در بیمارستان فارابی با مراکز دیگر قابل مقایسه نیست.  بنابر این برگزاری یک سمینار مستقل و اختصاصی را به عنوان یک امتیاز بزرگ باید برای خودمان حفظ کنیم.
البته همانطور که می دانید سمینار فارابی در جریان همین ناملایمت ها و عدم همکاریها امسال مشکل کوچکی از نظر محل و زمان پیدا کرد. امیدواریم این مشکل برای آخرین سال باشد و در سالهای آینده به امید خدا در همان مرکز همیشگی یعنی هتل المپیک یا هرمکانی که متناسب نام و فعالیت های بیمارستان فارابی باشد برگزار شود.  
مرکز تحقیقات چشم پزشکی سمینار کاربرد سلول های بنیادین در چشم پزشکی که بعدا به سمینار چشم پزشکی ترجمانی تغییر نام داد را در کنار سمینار سالیانه فارابی برگزار می کرد. امسال خبری از برگزاری این برنامه نیست. دلیل آن چیست؟
- قضیه برگزاری این سمینار به همت دوستان و مسئولین بیمارستان برمی گردد. سمینار چشم پزشکی ترجمانی که عمدتا به مسائل بنیادین و علوم پایه چشم پزشکی می پردازد نیاز به توجهی ویژه و خاصی دارد و ما خیلی علاقه مند به برگزاری این سمینار بودیم و ارزش زیادی برای آن قائلیم ولی باید اراده برگزاری را در مسئولین بیمارستان ببینیم. همکاران ما در مراکز دیگر همایشی تحت عنوان تحقیقات چشم پزشکی و علوم بینایی ایران(IRAVO) را با مشارکت انجمن چشم پزشکی برگزار می کنند. با هماهنگی مسئولین بیمارستان، ایده ادغام سمینار چشم پزشکی ترجمانی و همایش(IRAVO) را در جلسه ای مشترک با حضور دکتر فخرائی، مدیر گروه محترم چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر رجبی ، معاون محترم پژوهشی بیمارستان فارابی در انجمن مطرح . با توجه به اینکه همایش (IRAVO) همزمان با سمینار بهاره انجمن برگزار می شود با یک بسته پیشنهادی در جلسه شرکت کردیم . پیشنهاد این بود که اگر سمینار های بهاره و فارابی با هم برگزار شدند ،سمینار تحقیقاتی در آن سمینار و در غیر این صورت، یکسال درمیان در سمینار بهاره انجمن و سمینار فارابی برگزار شود. علاوه برآن ما در جلسه ایراداتی  را که به (IRAVO) وارد می دانستیم مثل مدیریت آن، مجله ، نحوه اداره، وابستگی اش به انجمن و وابستگی مالیش را مطرح کردیم و آنها قول دادند مسائل را تا انجا که امکان دارد رفع کنند تا امکان همکاری بیمارستان فارابی با (IRAVO)به طور جدی ممکن باشد.
امسال به عنوان حسن نیت پیشنهاد کردیم سمینار چشم پزشکی ترجمانی به خاطر نزدیک بودن برگزاری همایش(IRAVO) تشکیل نشود و فعالیت تمام همکاران معطوف این همایش گردد. اگر سال آینده این همایش در سمینار فارابی برگزار شد، روال را ادامه خواهیم داد وگرنه راه خودمان را خواهیم رفت.
اما به هرحال سمینارچشم پزشکی ترجمانی و همایش (IRAVO) هردو  گرد همایی چشم پزشکان با متخصصین و دانشمندان علوم پایه و یک نوع همایش تعاملی است. امیدواریم با نزدیک شدن نقطه نظرات، توجه مسئولین بیمارستان فارابی و همکاران عزیز ما در گروه چشم به بخش علوم پایه افزایش پیدا کند.  
گفتگو: امیدوار
 
شماره مطلب : 4174
به روز رسانی : چهارشنبه 22 فروردين 1397 - ساعت 08:51
ایجاد : سه شنبه 21 فروردين 1397 - ساعت 13:57 2018-4-11 08:51:02