روابط عمومی بیمارستان فارابی : "سمینار سالیانه فارابی ودیعه ای گرانبها و ماحصل زحمات چندین ساله پیشکسوتان گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئولین و کارکنان بیمارستان فارابی است . همه ما خود را موظف به حفظ دستاوردهای این میراث ارزشمند می دانیم" اين جملات آغازین گفتگوی ما با  دکتر سید حسین صدرالسادات رییس بیمارستان فارابی است كه در آستانه برگزاري اين سمینار انجام شده است.

با عرض سلام وتبریک سال نو. آقای دکتر! کمتر از یک ماه به برگزاری بیست و چهارمین سمینار سالیانه فارابی فرصت باقی است. از کارهای اجرایی سمینار چه خبر؟
 -بنده هم فرا رسیدن سال نو را به شما و سایر همکاران عزیزم تبریک عرض می کنم و برای همه آرزوی سلامتی و شادکامی دارم. همانطوری که می دانید سمینار دارای دو جنبه علمی و اجرایی است. بیمارستان فارابی طبق سنوات گذشته بخش اجرایی و پشتیبانی سمینار را برعهده دارد و امسال هم در قالب کمیته اجرایی جلسات متعددی برگزار شد و هماهنگی های لازم برای برگزاری هرچه باشکوه تر این سمینار به عمل آمده است تا شرکت کنندگان در فضایی مفرح و بدون دغدغه از برنامه های علمی استفاده کنند. 
بیست وچهارمین سمینار فارابی روزهای 12تا 14 اردیبهشت 97 در پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار خواهد شد. برنامه های علمی سمینار در قالب 10سمپوزیوم و 13 کارگاه ارائه خواهد شد. در کنار برنامه های علمی چند برنامه جانبی هم خواهیم داشت.
در روز اول سمینار؛ چهار شنبه 12 اردیبهشت علاوه بر مراسم افتتاحیه رسمی سمینار، برنامه های تفریحی - ورزشی متنوع شامل کارتینگ، فوتبال دستی و بازی های کامپیوتری را بعد از ظهر در محل کارتینگ مجموعه آزادی خواهیم داشت که همکاران می توانند پس از ثبت نام در سمینار از این برنامه ها  استفاده کنند. برگزار خواهد شد.
روز دوم با برنامه علمیBreakfast Meeting شروع خواهد شد و شرکت کنندگان همراه با صرف  صبحانه می توانند از نزدیک با اساتید خبره رشته چشم پزشکی دیدار و سوالات علمی و حرفه ای خود را مطرح و با آنان گفتگو کنند. 
نهمین سمینار پرستاری چشم هم با برنامه های متنوع روز پنجشنبه 13اردیبهشت در همان محل برگرار می شود که در جای خود سمیناری منحصربه فرد در حوزه پرستاری است.
از بعد از ظهر روز پنجشنبه ما سه برنامه جالب و پرطرفدار خواهیم داشت. ابتدا برنامه معرفی موارد جالب به صورت سخنرانی های کوتاه، سپس ویدیو ژورنال که امسال به جشنواره فیلم و عکس تغییر نام داده است و طی آن آثار برتر ارسالی به دبیر خانه جشنواره به نمایش گذاشته شده و به رای گذاشته می شود. به بهترین های این دوبرنامه جوایزی اهدا خواهد شد. مراسم شب فارابی هم با حضور اعضای خانواده بزرگ فارابی پیشکسوتان، دانش آموختگان، مسئولین و کارکنان در شامگاه پنجشنبه برگزار می شود که شامل بخش های متنوع و اجرای موسیقی زنده خواهد بود. 
از نمایشگاه تجهیزات چشم پزشکی چه خبر؟
-علیرغم مشکلاتی که به خاطر تغییر محل برگزاری سمینار با آن روبرو شدیم ، نمایشگاه تجهیزات حوزه چشم پزشکی طبق روال سالهای گذشته با حضور تعداد قابل توجهی از شرکت ها برگزار و آخرین تجهیزات و دستاورد های این حوزه در معرض دید شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت. 
چه تعداد شرکت حضور دارند؟
-خوشبختانه استقبال شرکت ها خوب بوده و حدود سی و پنج شرکت شناخته شده در حوزه تخصصی چشم پزشکی و چند مرکز تحقیقاتی در نمایشگاه غرفه خواهند داشت؛ هر چند تعداد بیشتری متقاضی بوده اند كه به دلیل محدودیت فضا نمی توانیم به همه اين شرکتها غرفه  واگذار كنيم. 
تعداد کسانی که برای شرکت در سمینار ثبت نام کرده اند مشخص است؟
ثبت نام قطعی در روز برگزاری خواهد بود ولی با ثبت نام اولیه پیش بینی می کنیم حدود 800 نفر چشم پزشک و 300 نفر پرستار و 100نفر اپتومتریست در سمینار شرکت کنند 
به تغییر در محل برگزاری سمینار اشاره کردید لطفا در مورد علت تغییر مکان و ویژگی های محل جدید اشاره بفرمایید؟ 
-در این مورد مکرر و به تفصیل توضیح داده ام. معمولا برنامه ریزی برای سمینار های فارابی درست از پایان سمینار سال قبل شروع می شود. در اواخر پاییز سال 96 علیرغم رزرو هتل المپیک، مسئولان هتل اعلام کردند به علت انجام تعمیرات وسیع در هتل قادر به میزبانی سمینار بیست و چهارم در اردیبهشت ماه نخواهند بود. با وجود تلاش هاو مذاکرات فراوان برگزاری سمینار در هتل المپیک منتفی و ما مجبور به انتخاب مکانی جدید و مناسب برای برگزاری سمیناری بزرگ و چند جانبه با مخاطبین بالا شدیم. مکان های مختلفی کاندید و مورد بررسی قرار گرفتند. تا سرانجام مجموعه پژوهشگاه صنعت نفت مورد توافق کمیته برگزاری قرار گرفت. پژوهشگاه در بلوار غربی مجموعه ورزشی آزادی در چند صد متری هتل المپیک واقع شده ودارای سالن ها مجهز برا ی برگزاری برنامه های مختلف سمینار مثل مراسم افتتاحیه و شب فارابی، سمپوزیوم ها و کارگاه ها است . علاوه بر آنکه مجاورت با ورزشگاه آزادی و هتل المپیک اجازه اسکان شرکت کنندگان شهرستانی و برگزاری برنامه ها ی ورزشی را کماکان فراهم می آورد.  امیدوارم به یاری خداوند و بدون کوچک ترین مشکلی شاهد برگزاری هرچه با شکوهتر سمینار فارابی باشیم. 
امسال مشکل نزدیکی تاریخ برگزاری سمینار با سمینار بهاره انجمن هم وجود داشت، با این مشکل چه کردید؟
-بله این مشکل تتمه چالش ادغام سمینار های چشم پزشکی دانشگاه های مستقر در تهران است. همانطور که می دانید رای اکثریت اعضای محترم هیئت علمی و بزرگان گروه چشم پزشکی فارابی بر استقلال در برگزاری سمینار فارابی و حفظ  آن است و بنده هم شخصا با این نظر موافقم. لذا ضمن دعوت از دوستانمان در سایر دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران برای همکاری و شرکت فعال در سمینار سایانه فارابی، سمینار را در زمان همیشگی و به طور مستقل برگزار خواهیم کرد. 
اما برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه در سال های آتی و برنامه ریزی بهتر همکاران طی جلسه ای کمیته برگزاری تقویم برگزاری سمینار در پنج سال آینده را تصویب و اعلام کرده است. اما مکان برگزاری ممکن است در برخی سال ها خارج از تهران باشد که هنوز قطعی نشده است.  
 با توجه به تغییر محل آيا تغييراتی در سمینار بيست و چهارم خواهيم داشت؟
-خیر تغییرات اساسی در ساختار سمینار نداشته ایم فقط از نظر فضای نمایشگاهی تغییر خواهیم داشت.  
و سخن آخر؟
-به یاری خداوندتمامی اقدامات لازم برای برگزاری هرچه باشکوهتر سمینار سالیانه فارابی انجام شده است. با یک گروه پنجاه نفره اجرایی از زبده ترین نیروهای بیمارستان با  آمادگی کامل منتظر فرا رسیدن ایام برگزاری سمینار هستیم. از دوستان جامعه چشم پزشکی کشور به ویژه همکاران جوان دعوت می کنم تا با شرکت فعال در بیست و چهارمین سمینار فارابی از این فرصت نهایت استفاده را برده و بهره برداری علمی لازم را بنمایند.
گفتگو و تنظیم: امیدوار
 
شماره مطلب : 4168
به روز رسانی : دوشنبه 20 فروردين 1397 - ساعت 12:01
ایجاد : يكشنبه 19 فروردين 1397 - ساعت 13:35 2018-4-9 12:01:31