طی نشستی صمیمانه با حضور دکتر صنعتکار، قائم مقام ریاست بیمارستان فارابی از جانبازان شاغل در این مرکز تجلیل به عمل آمد.
در این نشست که روز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 در خجسته میلاد حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز با حضور جمعی از مسئولین بیمارستان در سالن شورا برگزار شد، دکتر صنعتکار طی سخنانی با تبریک اعیاد خجسته شعبانیه و آرزوی توفیق بهره برداری از فیوضات این ماه افزود:  این جلسه بهانه ای است برای قدردانی از ایثارگری های جانبازان عزیز و زحماتی که با شرایط خاص خود در بخش های مختلف بیمارستان متحمل می شوند.
دکتر صنعتکار، با بیان اینکه قطعا فداکاری های جانبازان در نزد خداوند متعال ماجور است و قدردانی ما ازعزیزان جانباز ناچیز ودر حد توانمان می باشد، برای آنان ارزوی صحت و عافیت کرد وبر اهتمام تیم مدیریت اجرائی بیمارستان در خدمت رسانی مناسب به این عزیزان تاکید کرد.
در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین اصغری، امام جماعت بیمارستان فارابی نیز با تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت عباس(ع) و روز جانباز، در شرح حدیثی از امام سجاد(ع) که فرمود" وَ إِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی مَنْزِلَةً یَغْبِطُهُ بِهَا جَمِیعُ الشُّهَدَاءِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ. برای عمویم عباس در بهشت جایگاهی است گه همه شهیدان در روز قیامت به آن غبطه می خورند"؛ اظهار داشت: در دستگاه الهی و در مکتب  اهل بیت هم به کسی بدون علت رتبه نمی دهند و ترفیع نمی یابد. درجه دادن خداوند بی حکمت نیست . این رتبه عالی حضرت عباس(ع) به خاطر ویژگی های آن حضرت است.
وی در ادامه با استناد به کلام امام صادق(ع) در مورد ویزگی های حضرت ابوالفضل را برشمرد و گفت: حضرت می فرماید: «خدا رحمت کند عموی ما عباس را که بصیرتی عمیق و ایمانی محکم داشت. امتحان نیکویی در راه خدا داد و در نهایت شهید شد.» یعنی رتبه حضرت عباس به خاطر صفات زیبای وی  است.البته ما به اشتباه زیبایی حضرت را در صورت و ظاهر زیبای او می دانیم .شجاع در جنگاوری رشید بود.
 حجت الاسلام والمسلمین اصغری سپس به توصیف صفات حضرت پرداخت و گفت: شجاعت و جنگاوری یکی از آن هاست. البته شجاعت تنها در میدان نبرد نیست بلکه گاهی به معنای سکوت است. در قضیه شهادت امام مجتبی (ع) هنگامیکه بدن مبارک آن حضرت را تیر باران می کردند عباس(ع) دست به شمشیر شد ولی امام حسین (ع) جلوی او را گرفت و گفت : برادرم وصیت نموده :راضی نیستم حتی به قدر حجامت خونی ریخته شود. گاهی حلم ورزیدن و کنترل خشم فضیلتش از جنگاوری بیشتر است.
یکی دیگر از صفات زیبای اخلاقی حضرت عباس (ع) بصیرت عمیقی است که در کربلا از خود نشان داد. در شب عاشورا در مقابل وعده مال و منصب می ایستد امان نامه را پاره می کند ولی از امامش دست برنمی دارد. این بصیرت عمیق، شجاعت،  ایمان استوار و وفاداری حضرت عباس(ع) است که تا ابد درسی بزرگ برای تمام آزادگان و جانبازان شده است.
وی با بیان اینکه  خدا محوری، اخلاص و فهم عمیق دینی جنبه های دیگری از صفات حضرت ابوالفضل (ع)  است اظهار داشت: عباس(ع)  جنگاوری تک بعدی نبود. در مورد ایشان نقل شده: « کان منالفقها العظام» در عین جوانی، فهم دینی عمیقی داشت. علاوه برآن عابدی وارسته بود. وقتی سرهای شهدا را به سمت شام میردند،کسی گفت: در بین سرها سری توجه مرا جلب کرد. سری که اثر سجود در پیشانی اش هویدا بود و  نورانییتی عجیب داشت. وقتی سوال کردم گفتند سر قمر منیر بنی هاشم است. 
امام جماعت بیمارستان فارابی هدف از نامگذاری روز میلاد حضرت ابوالفضل (ع)  به روز جانباز و گرامیداشت آن را درس گرفتن از زندگی، ویژگی ها و اخلاق برتر آن حضرت دانست .ایشان را بهترین الگوی جانبازی معرفی کرد و افزود: در مقابل جانبازی چون عباس(ع)که حاضر می شود دستانش را بدهد ولی دست دوستی به دشمنان خدا ندهد و از امامش دست برندارد. چانبازی مانند شمر هم داریم که در جبهه های نبرد کنار رسول خدا(ص) و امیرالمومنین(ع) جنگید و زخم های بسیار برداشت 
ولی در آخرخود را باخت به لشگر یزید پیوست. انشاء الله شما سرمایه هایی راکه در اثر جانبازی کسب کرده اید حفظ و نگهداری کنید،تا آخر ثابت قدم بمانید و رهروان واقعی راه الهی باشید.
وی همچنین به شرایط امروز و جنگنرم دشمنان اشاره کرد و گفت: امروز جنگ ما ، جنگ نرم و جبهه فرهنگی است.  امروز رسالت جانبازان فرق کرده است. اگر دیروز در جنگ جانباز جسمانی می شدیم  شاید امروز در جبهه جنگ نرمی که دشمنان دارند جانباز روحی شویم. خودمان هم نفهمیم و این خسارتش بدتر است. یعنی در ظاهر جزء نمازگزاران و مومنان هستیم ولی روحیه مان را از دست می دهیم. حتی گاه حرفهایی بزنیم که به نفع دشمن کار کنیم وبرای او تبلیغ می کنیم. مراقب باشیم جانباز جسمانی بودن در حالیکه اعتقاداتمان حفظ شود و نگذاریم دشمنان در فکر و ذهنمان نفوذ کنند به مراتب با فضیلت تر است از اینکه جانباز ی باشیم که اعتقادات و ارزشهایمان را از دست داده و گرفتار دشمنان شویم. خداوند توفیق دهد تا امروز رهروان واقعی راه شهدا باشیم و یاد و راه آن ها را همواره زنده نگهداریم .
در پایان این مراسم با اهدای هدایایی ازجانبازان خانواده بزرگ فارابی تقدیر شد.
خبر و عکس: امیدوار
 
شماره مطلب : 2893
به روز رسانی : پنجشنبه 28 ارديبهشت 1396 - ساعت 08:55
ایجاد : دوشنبه 11 ارديبهشت 1396 - ساعت 17:03 2017-5-18 08:55:43