به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران عناوین و جدول زمانبندی کارگاه های فرهنگی ویژه اعضای هیئت علمی در شهریور ماه1397 را اعلام کرد.
 ثبت نام فقط از طريق تلفن در روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 8 لغایت 13:30 انجام و تمامي کارگاه ها روز چهارشنبه از ساعت ۱۴ لغايت ۱۶ برگزار مي شود. 
مهم : داشتن شناسه آموزشي و ثبت نام برای شرکت در کلیه کارگاه ها الزامی است و در صورت عدم ثبت نام با وجود حضور در کارگاه، گواهی صادر نمی شود.
تلفن ثبت نام : ۴۲۹۱۰۳۰۲ - 09022224457 (آقای ایرجی) 
تاريخ شروع ثبت نام:  از روز شنبه 1397/05/27  تا سه شنبه 1397/06/06 
سالن شورای معاونت فرهنگی: خیابان قدس، خیابان ایتالیا، ساختمان شفا (پلاک ۴۹)، طبقه همکف
سالن G6: بلوار کشاورز، نبش خیابان قدس، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران، طبقه همکف
 
شماره مطلب : 4709
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 13:19
ایجاد : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 13:14 2018-8-16 13:19:24

به گزارش روابط عمومي بيمارستان فارابی ؛ دكتر زهره نوذریان عضو هیئت علمی بیمارستان فارابی با ارسال ابلاغي توسط رئیس دانشگاه علوم پزشكي تهران به مرتبه علمي دانشیاری ارتقاء يافت. متن ابلاغيه به شرح ذيل است:

 

سرکار خانم زهره نوذریان
دانشیار محترم گروه آموزشی پاتولوژی دانشکده پزشکی – بیمارستان فارابی
با سلام و احترام
نظر به اینکه سرکارعالی در سایه تلاش خویش و با عنایت به ارزیابی انجام شده از سوی هیات ممیزه دانشگاه در جلسه مورخ 1397/05/10 به مرتبه علمی دانشیاری ارتقا یافته اید، بدین وسیله این ارتقا شایسته را شادباش گفته و موفقیت شما را در دستیابی به مراتب علمی بالاتر و نیز بهره مندی از آن در راه نیل به آرمان های دانشگاه و میهن اسلامی از خداوند سبحان مسئلت می نمایم. امید است به حول و قوه الهی و همت والای متخصصان و محققان متعهد، همواره شاهد اعتلای امر آموزش و پژوهش، بهداشت و درمان میهن عزیزمان باشیم.
دکتر عباسعلی کریمی
رئیس دانشگاه
 
شماره مطلب : 4708
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 11:00
ایجاد : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 10:54 2018-8-16 11:00:52
شماره مطلب : 4707
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 10:37
ایجاد : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 10:37 2018-8-16 10:37:01
شماره مطلب : 4706
به روز رسانی : چهارشنبه 24 مرداد 1397 - ساعت 14:26
ایجاد : چهارشنبه 24 مرداد 1397 - ساعت 14:25 2018-8-15 14:26:25

ریاست بیمارستان فارابی به همراه جمعی از مسئولان این بیمارستان از پروژه در حال احداث مرکز آکادمیک بیمارستان فارابی بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، در راستای بازدیدهای دوره ای ریاست این بیمارستان از پروژه در حال احداث مرکز آکادمیک بیمارستان فارابی، دکتر صدرالسادات، ریاست این مرکز روز چهارشنبه 24 مرداد 97 از پروژه فوق بازدید کرد.
در ابتدای این بازدید که مرادی، مدیر بیمارستان و جمعی از مسئولان بیمارستان فارابی نیز در آن حضور داشتند، دکتر صدرالسادات به همراه پیمانکار و مشاورین پروژه با حضور در ساختمان در حال احداث این مرکز از نزدیک در جریان پیشرفت فیزیکی کار قرار گرفت. 
پس از این بازدید طی نشستی که با حضور مهندس سلیمی معاون نظارت و ارزشیابی دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت و مهندس مکری، مدیر فنی و نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه صورت گرفت، پیمانکار گزارش پیشرفت پروژه را در قالب جداول و نمودار برای حاضرین ارائه نمود. مصالح خریداری شده، عملیات کفسازی، دیوارکشی و هزینه های صورت گرفته از مهمترین مباحثی بود که در این گزارش به آنها اشاره شد.
در ابتدای این جلسه مهندس مکری ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران این پروژه، پیشرفت های صورت گرفته را امیدوار کننده دانست و افزود: "گزارشی که توسط پیمانکار ارائه شد نشان دهنده این است که پروژه آنقدری که ما نگران بودیم از برنامه عقب نیست. علی رغم اینکه وضع فعلی ممکن است این شائبه را ایجاد می کند که با توجه به میزان اعتباراتی که در پروژه ها هزینه می شود، کمی از برنامه عقب باشیم. خوشبختانه به لحاظ کیفیت هم پیمانکار و هم عامل چهار نظارت های دقیقی دارند و طبق استانداردها پیش می رویم." استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی برای تامین نیروی برق و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده بیمارستان به دلیل کمبود منابع آبی کشور از دیگر نکاتی بود که مهندس مکری به آن اشاره نمود.وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با در نظر گرفتن راهکارهای مناسب و با استفاده از اعتبارات بانکی بتوان منابع مالی این پروژه را تامین نمود.
در ادامه دکتر صدرالسادات صحبت های خود را با تشکر و قدردانی از دست اندرکاران این پروژه آغاز نمود و اظهار داشت: "من هم فکر نمیکردم پروژه تا این حد فعال باشد. البته آقای مرادی، مدیر و آقای رنجبر، مدیر امور مالی بیمارستان دائما گزارش پیشرفت پروژه را با بنده در میان می گذارند. حساسیتی را که ما برای پیشرفت این پروژه داریم، جای بیان ندارد چرا که ما خودمان در بیمارستان حضور داریم و ضرورت اینکه هر چه سریعتر بتوان این پروژه را به بهره برداری برسانیم را به خوبی احساس می کنیم و طبیعتا برای به سرانجام رسیدن این پروژه روز شماری می کنیم." وی از حمایت های صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز تشکر نمود و افزود : "دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت همواره پیگیر مسائل پیشرفت این پروژه هستند." وی پیشرفت های صورت گرفته در این مقطع که بیمارستان با مشکلات اقتصادی مواجه است را مناسب ارزیابی کرد و از تلاش مجموعه فارابی برای تامین منابع مالی این پروژه خبر داد و گفت: "برای اینکه بتوانیم از اعتبارات بانکی برای تامین منابع مالی پروژه استفاده کنیم می بایست سرعت و میزان پیشرفت را افزایش دهیم و از پیمانکار می خواهیم تا با هماهنگی های لازم، میزان پیشرفت فیزیکی را به حد نصابی پیش بینی شده برساند تا در موعد مقرر بتوانیم اعتبار لازم را از بانک دریافت کنیم."
مهندس سلیمی هم با اشاره به موضوع هزینه ها برای خرید مصالح و تامین زیرساخت های مورد نیاز، شرایط موجود در پروژه را نسبتاً خوب ارزیابی نمود و بر تامین نیروی  انسانی کافی، کف سازی مناسب برای بخش های مختلف از جمله اتاق های عمل، بخش های درمانی و راهروها و انجام پیش بینی های لازم برای استفاده از مصالح مناسب و سازگار با شرایط بیمارستانی برای ساخت دیوارها تاکید نمود.
در انتهای این نشست پیمانکار و مشاوران به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداخته و به سوالات مطرح شده پاسخ دادند.
خبر و عکس: قاضی میرسعید
شماره مطلب : 4705
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مرداد 1397 - ساعت 07:41
ایجاد : چهارشنبه 24 مرداد 1397 - ساعت 14:07 2018-8-16 07:41:47

 

 گالری عکس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، جلسه کمیته آسیب شناسی، عوارض و مرگ و میر بیمارستان فارابی روز چهارشنبه 24مرداد1397 با حضور دکتر سید حسین صدر السادات، رییس بیمارستان و دکتر مهدی صنعت کار، قائم مقام ریاست و معاون درمان برگزار شد. در این جلسه اعضای هیئت علمی، دستیاران وکارشناسان به هماره اعضای کمیته به بررسی نکات مهم دو پرونده بالینی پرداختند.

دکتر روحی پور: مستند کردن اقدامات ف لزوم مشورت رزیدنت سال پایین با اتند مربوطه ، برگزاری کارگاه برای آشنایی دستیاران جدید با آموزه های قانونی

 دکتر صنعتکار، معاون درمان بیمارستان  کمیته آسیب شناسی، محل بازخواست و محاکمه نیست ما در این جلسات به دنبال شناسایی مقصر نیستیم بلکه  هدف درس گرفتن از خطاها ، جلوگیری از تکرار خطا و ارتقاء کیفیت خدمات است.

 این خطاها می تواند برای همکاران جوان ما در محاکم مشکل ساز باشد و به اعتبار بیمارستان خدشه وارد کند.

اساتید بیشتر مشارکت کنند مسئولین خود را موظف به شرکت در جلسات بدانند مطرح نکردن این خطا ها و ترس از ناراحت شدن یا واکنش نشان دادن همکاران قطعا به ضرر بیمارستان و سیستم آموزش و درمان تمام خواهد شد.

 مشکلات بعدی پیش نیاد

 اگر مطرح نشود به جاهای بالاتر کشیده می شود  به خصوصو مسئولین حتما شرکت کنند از اساتید مربوطه تشکر می کنم

 دکتر طباطبائی، رییس بخش اورژانس و دبیر کمیته : با یک سری اتفاقات زیر سوال می رویم کارهای بسیار خوبی را که انجام می شود را نمی بینند همین یک اشتباه در نظر می آید

 خطای پزشکی در همه جای دنیا هم هست و یک درصد قابل قبولی دارد

 دکتر صدرالسادات، در جمع بندی مطالب  هدف از جلسات محاکمه پزشک یا دستیار نیست هدف پیدا کردن مشکل و درس گرفتن از آن و پیشگیری از تکرار آن است. جای قضاوت نیست امیدواریم هیچ بیماری دچار عوارض نشود خطائی اتفاق نیافتد و شکایتی هم نشود ولی امور پزشکی در همه جای دنیا درصدی خطا وجود دارد. ما نمی خواهیم کار همکارمان را توجیه کنیم اخلاق و وجدان حکم می کند تا از حقوق بیماران هم دفاع کنیم و نگذاریم حقی از آنان ضایع شود  مقصر باشیم وروی آن سرپوش بگذاریم

 درخواست به شرکت حداکثری در جلسات است تا از نتایج آن برای بهبود کیفیت خدمات استفاده کنیم  

 یکنکته به دستیاران: فرزان من ما آخر خط کارمان هستیم  ما هم وقتی به سن شما بودیم دوست داشتیم کار یاد بگیریم ولی آموزش به معنی تنها کار انجام دادن نیست بدون اطلاع اتند کار انجام دهیم بدون نظارت مستقیم کار کنیم زودتر یاد می گیریم  حتما نظارت اتندینگ را داشته باشیم  بلافاصله اتند را بخواهیم در سیستم آموزی نباید استا د از ابتدا تا انتهای کار کنار دستیار باشد  در بیمارستانی با این حجم کاری امکان پذیر نیست  و توقع نداریم ولی این توقع هست که اتند را کاملا در جریان درمان بیمار قرار داده و به محض بروز مشکل اتند را مطلع کند .

 آموزش خیلی مهم است ولی بعد از درمان . حق نداریم درمان بیمار را فدای مسائل آموزش کنیم وجدان خودمان بالاترین محکمه است.

به هرحال کارهای پزشکی با مورتالیتی و موربیدیتی همراه است در همه جای دنیا هم هست ولی باید از این اتفاقات درس بگیریم و سعی کنیم دیگر اتفاق نیافتد.

 در مورد ثبت اقدامات بسیار مهم است همه ما در محاکم حقوقی و قضائی حضور یافته ایم به جرآت می توان گفت 50درصد اشکالات پرونده ها در عدم ثبت وقایع است. همه مراحل درمان بیمار باید ثبت شود و هیچ توجیهی غیر از مستندات پرونده قابل قبول نیست.

 حتما نکات مهم به ویژه آن هایی که بعدا در روشن شدن سیر بیماری و اقدامات کمک کننده هست و جنبه قانونی پیدا می کند را ثبت کنیم شلوغ بودن به هیچ عنوان توجیه نمی کند. و از هیچ مرکزی نمی پذیرند  وقتی اتفاقی می افتد آن چه در پرونده ثبت شده مبنایقضاوت قرار می گیرد 

 تشکر از دکتر طباطبائی برای برگزاری مرتب جلسات کمیته آسیب شناسی  درخواست از اعضای هیئت علمی و مسئولین آموزش برای جدی  گرفتن کمیته ها 

 توضیح د مورد نحوه امتخاب موارد موربیدیتی  فرقی ندارد مربوط به بیهوشی یا چشم پزشکی یا قلب یا داخلی باشد  مربوط به رشته خاصی نیست

 دکتر صنعت کار فرآیند انتخاب پرونده را برای طرح در کمیته تشریح کرد و گفت: موارد خطای گزارش شده توسط یک پزشک معتمد بررسی و غربال می شود. این موارد در یک کارگروه با حضور بیمار بررسی می شود و موارد منتخب که جنبه آموزشی بیشتری دارد در کمیته آسیب شناسی ارجاع و مطرح می شود.

 رضائی  استفاده از تریاژ خروجی برای ارجاع درست بیمار و پیگیری کار درمانی تاکید کرد.

 

 

شماره مطلب : 4704
به روز رسانی : چهارشنبه 24 مرداد 1397 - ساعت 13:51
ایجاد : چهارشنبه 24 مرداد 1397 - ساعت 13:51 2018-8-15 13:51:42
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، کمیته ایمنی بیمار این مرکز رو زسه شنبه 23مرداد1397 تشکیل جلسه داد. در این جلسه گزارش خطا ها و موارد سقوط از تخت فصل بهار توسط سهیلا میرزاپور، کارشناس ایمنی بیمار ارائه شد. سپس نامه های ارسالی در خصوص آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز سرپائی شیمی درمانی و تامین داروهای شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان قرائت شد. 
لزوم مهارت آموزی پرستاران شاغل در بخش شیمی درمانی و توجه بیشتر به تریاژ خروجی در درمانگاه مشاوره قبل از عمل به منظور کاهش موارد کنسلی اعمال جراحی از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه بود. 
در پایان مقرر شد:
در مورد مهارت آموزی شیمی درمانی پرستاران بخش انکولوژی اقدام لازم صورت گیرد.
پروتکل تزریق انسولین قبل و بعد از جراحی بازنگری شود.
در مورد مشاوره قبل از عمل و بستری بیماران دیابتیک دستورالعمل لازم تدوین و ابلاغ گردد. 
خبرو عکس: امیدوار
 
شماره مطلب : 4701
به روز رسانی : سه شنبه 23 مرداد 1397 - ساعت 10:20
ایجاد : سه شنبه 23 مرداد 1397 - ساعت 10:19 2018-8-14 10:20:14
شماره مطلب : 4700
به روز رسانی : سه شنبه 23 مرداد 1397 - ساعت 10:06
ایجاد : سه شنبه 23 مرداد 1397 - ساعت 10:06 2018-8-14 10:06:22
 به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، جلسه کمیته بهداشت محیط این مرکز روز دوشنبه 22 مرداد 1397 با شرکت سعید مرادی، مدیر بیمارستان برگزار شد. در این جلسه گزارش عملکرد سیستم اتوکلاو پسماند و اقدامات نظافتی انجام شده در طی ماه گذشته توسط مهندس موسوی، کارشناس بهداشت محیط ارائه شد. وی همچنین نتایج آنالیز پساب خروجی تصفیه خانه را تشریح و جدول زمان بندی مبارزه با حشرات را اعلام کرد. 
در ادامه جلسه محل استقرار ایستگاه های ثابت و متغیر کلرسنجی در بیمارستان به تایید اعضا رسید و دستورالعمل اظهارنامه بی خطر سازی پسماند عفونی قرائت شد.
خبر و عکس: امیدوار
 
شماره مطلب : 4699
به روز رسانی : دوشنبه 22 مرداد 1397 - ساعت 13:52
ایجاد : دوشنبه 22 مرداد 1397 - ساعت 13:52 2018-8-13 13:52:24

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، اولین جلسه مشترک دفتر پرستاری این بیمارستان و دانشکده پرستاری مامائی دانشگاه علوم پزشکی با موضوع ارتقای آموزش بالینی دانشجویان پرستاری روز یکشنبه 21 مرداد1397 با حضور دکتر هومن شهسواری، معاون آموزشی دانشکده پرستاری و مامائی  و شادی رضائی مدیر پرستاری بیمارستان فارابی برگزار شد. در این نشست زمینه های همکاری و چالش های پیش رو بررسی شد. 

خبر و عکس: امیدوار

شماره مطلب : 4702
به روز رسانی : سه شنبه 23 مرداد 1397 - ساعت 10:42
ایجاد : دوشنبه 22 مرداد 1397 - ساعت 10:40 2018-8-14 10:42:18

صفحات