In this week journal club, we will discuss on contact lens related infection by Dr. Mohammadi and computer vision syndrome by Dr. Ahadi.

آلبوم

شماره مطلب : 7885
به روز رسانی : جمعه 15 ژانویه 2021 - ساعت 22:01
ایجاد : جمعه 15 ژانویه 2021 - ساعت 22:01 2021-1-15 22:01:43
وَاسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِینَ
همکار گرامی جناب آقای یوسف ندائی
خبر درگذشت فرزند دلبندتان موجب غم و اندوه فراوان شد اما در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست. اینجانب ضمن تسلیت به جنابعالی از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی و برای شما و دیگر سوگواران صبر و شکیبایی مسئلت می‌نمایم.
دکتر محمدرضا اکبری
رئیس بیمارستان فارابی
شماره مطلب : 7884
به روز رسانی : جمعه 15 ژانویه 2021 - ساعت 20:36
ایجاد : جمعه 15 ژانویه 2021 - ساعت 20:36 2021-1-15 20:36:59
جلسه کمیته اخلاق پزشکی و رفتار حرفه ای بیمارستان فارابی برگزار شد

رییس بیمارستان فارابی: تنها پژوهش های دارای کد اخلاقی باید تایید و به مرحله اجرا برسند

در جلسه کمیته اخلاق پزشکی و رفتار حرفه ای بیمارستان فارابی بر اهمیت نظارت معاونان درمان و پژوهش بر اجرای طرح های پژوهشی دارای کد اخلاقی تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، بامداد پنج‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ جلسه کمیته اخلاق پزشکی و رفتار حرفه ای بیمارستان فارابی با حضور دکتر محمدرضا اکبری رئیس، دکتر حمید ریاضی، معاون درمان، دکتر محمد سلیمانی، مسئول فنی، دکتر فاطمه علیپور، دبیر کمیته اخلاق، سعید مرادی مدیر و فریده آژیر مدیر پرستاری این مرکز به صورت مجازی در فضای اسکای روم تشکیل شد.
فاطمه جعفری کارشناس کمیته اخلاق بیمارستان فارابی در آغاز این جلسه با اشاره به نامه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص لزوم اجرایی شدن مصوبه های کمیته اخلاق این دانشگاه در بیمارستان ها گفت: با توجه به این نامه جلسه امروز کمیته اخلاق را به این موضوع اختصاص داده ایم. همچنین در ادامه به تعیین مصادیق و بحث در خصوص موارد اخلاق بالینی در به کارگیری تجهیزات جدید در بیمارستان برای بیماران و چالش های اخلاقی در محیط های بالینی خواهیم پرداخت. وی به لزوم نظارت بر پژوهش های تایید شده در بیمارستان اشاره کرد و افزود: تمام پژوهش هایی که با کد اخلاق در بیمارستان تایید می شوند باید زیر نظر ریاست ثبت و با نظارت معاون درمان اجرایی شوند‌. در واقع با توجه به اهمیت نظارت در بحث کدهای اخلاقی در پژوهش، اهمیت تشکیل کارگروهی شامل برخی از اعضای کمیته اخلاق و با حضور معاون پژوهشی به منظور تهیه پیش نویس اولیه دستورالعمل ثبت طرح ها در بیمارستان ها و راهکارهای نظارت بر انجام این طرح‌ها احساس می‌شد. به همین دلیل کارگروهی در دفتر پرستاری بیمارستان برای پایش وضعیت گردش کار بیمارانی که در طرح‌های پژوهشی همکاری می‌کنند تشکیل شد و گزارش عملکرد این کارگروه نیز به صورت مستمر به دبیر کمیته اخلاق بیمارستان ارسال می‌شود.
کارشناس کمیته اخلاق بیمارستان فارابی در ادامه از همکاری واحد امور مالی این بیمارستان در پایش هزینه طرح های پژوهشی خبر داد و اظهار داشت: با هماهنگی های انجام شده توسط مدیر بیمارستان فارابی مقرر شد واحد امور مالی گزارشی از وضعیت فعلی هزینه طرح های پژوهشی و نحوه گردش کار مالی بیماران این طرح ها تهیه و به ریاست بیمارستان ارائه کند تا بتوان برنامه جامع برای نظارت بر اجرای طرح ها تهیه کرد.
سپس دکتر اکبری با تاکید بر اهمیت رعایت حقوق بیماران و مدیریت هزینه ها در پژوهش گفت: همانگونه که در جلسه هیئت رئیسه بیمارستان نیز مطرح شد تمام طرح‌ها باید در سامانه HIS بیمارستان ثبت شده و یک کد نیز به آنها اختصاص داده شود. این کار هم باعث ساماندهی طرح‌های پژوهشی شده و هم مدیریت هزینه ها بهبود پیدا خواهد کرد. همچنین با این روش نظارت کامل تری هم اجرای طرح ها انجام خواهد شد. زیرا در این حالت تنها پژوهش‌های دارای کد اخلاق و با نظارت معاونان درمان پژوهش به مرحله اجرایی می رسند. در واقع تنها پژوهش های دارای کد اخلاقی باید تایید و به مرحله اجرا برسند. رئیس بیمارستان فارابی از اعضای کمیته اخلاقی این مرکز خواست تا مقدمات اجرای ثبت اطلاعات طرح های پژوهشی در سامانه HIS را به سرعت فراهم کرده تا زمینه پیشرفت هر چه بیشتر در پژوهش مهیا شود.
در ادامه این جلسه جعفری به تعیین مصادیق و بحث درباره موارد اخلاق بالینی در به کارگیری تجهیزات جدید در بیمارستان برای بیماران پرداخت و تصریح کرد: یکی از اهداف این موارد بررسی رویه موجود و استاندارد درباره به کارگیری تجهیزات جدید مانند دارو، ایمپلنت و تجهیزات مصرفی و نقش اخلاق بالینی و پژوهشی در آن است. با توجه به اینکه استفاده از داروها و ایمپلنت های جدید نیازمند ثبت طرح و پایان نامه های مرتبط به آن ها و گرفتن کد اخلاق در پژوهش است لذا نظارت بر این طرح‌ها باید به دقت انجام شود.
دکتر فاطمه علیپور دبیر کمیته اخلاق بیمارستان فارابی نیز هدف از ورود کمیته اخلاق به بحث استفاده از داروها و تجهیزات جدید در بیمارستان را نظارت هرچه بیشتر بر طرح‌های پژوهشی و آزمایشی دانست و اظهار داشت: در استفاده از داروها و تجهیزات معمول و دارای تاییدیه سازمان های نظارتی مرتبط، باید طبق مصوبه های موجود کرد عمل ولی استفاده از تجهیزاتی که قرار است به صورت آزمایشی برای بیماران استفاده شود و برای  به کار گیری آن ها مصوبه ای وجود ندارد، نیازمند تاییدیه و نظارت کمیته اخلاق خواهد بود.
در ادامه این بحث دبیر کمیته اخلاق بیمارستان فارابی چالش های اخلاقی و جلوگیری از هرگونه آسیب و زیان در زمینه استفاده از تجهیزات جدید برای بیماران را مطرح کرد و درباره آن توضیح داد.
جعفری در پایان این جلسه با اشاره مجدد بر اهمیت اجرای مصوبات کمیته اخلاق بالینی بیمارستان فارابی، بر ضرورت مطرح کردن چالش‌های اخلاقی اساتید، دستیاران و دانشجویان در این کمیته و بررسی این چالش ها از جنبه های تخصصی، فقهی، حقوقی، اخلاقی و یافتن راهکارهای عملی تاکید کرد.
 
خبر: قاضی میرسعید
 
شماره مطلب : 7883
به روز رسانی : جمعه 15 ژانویه 2021 - ساعت 09:37
ایجاد : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 20:56 2021-1-15 09:37:37
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت دانشجویی فرهنگی، به همت معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه و با همکاری معاونت بین الملل دانشگاه و شعبه پردیس بین المللی کیش، سوگواره «شمیم کوثر» باحضور مهمانان ویژه و در 4 محور: حضرت زهرا (س) الگوی جامعه اسلامی، نقش بانوان در جامعه دانشگاهی، تأثیر بانوان در مدیریت بیماری کرونا و جایگاه بانوان در نظام سلامت، روز شنبه 27 دیماه 99 از ساعت 18 تا 19:30 برگزار خواهد شد.
براین اساس، دکتر سیماسادات لاری معاون دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت و دکتر محمدحسین نیکنام عضو هیأت علمی دانشگاه (به زبان انگلیسی) در این برنامه بصورت آنلاین حضور داشته و پیرامون محورهای برنامه سخنرانی خواهند کرد.
همچنین، در خلال این سوگواره دانشجویان ایرانی و بین الملل دانشگاه به اجرای برنامه ویژه سالروز شهادت بانوی دوعالم خواهند پرداخت.
علاقه مندان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام می توانند در زمان اعلام شده به آدرس vsca.tums.ac.ir/tv مراجعه و در این برنامه شرکت کنند.
در این سوگواره، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاونت فرهنگی، بسیج دانشجویی و ستاد دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز همکاری خواهند داشت.
توضیح اینکه، بخشی از این سوگواره به زبان انگلیسی بوده و دانشجویان خارجی دانشگاه نیز می توانند از آن بهره مند شوند.
برای دریافت پوستر سوگواره شمیم کوثر، اینجا کلیک کنید.
شماره مطلب : 7882
به روز رسانی : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 12:18
ایجاد : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 12:18 2021-1-14 12:18:27
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی،به همت مرکز فرهنگی قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دوره آموزشی حفظ جزء 30 قرآن کریم، همراه با تدبر در مفاهیم آیات برگزار می شود.
 این طرح ویژه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران و خانواده های ایشان است  که به صورت مجازی از اول بهمن 99 تا ۱۵ اسفندماه ۹۹ با تدریس دکتر سیدامیرسینا عالم زاده حافظ کل قرآن کریم و برگزیده کشوری، برگزار و در تاریخ ۲۰ اسفند، آزمون پایان دوره برگزار خواهد شد.
براین اساس، علاقه مندان به شرکت در این دوره آموزشی تا 29 دیماه 99 مهلت دارند برای ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66581664 تماس بگیرند.
توضیح اینکه، درپایان دوره به نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.
 
شماره مطلب : 7881
به روز رسانی : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 11:26
ایجاد : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 11:26 2021-1-14 11:26:37
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، به مناسبت سالروز شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)، سوگواره  «شمیم کوثر» روز شنبه 27 دیماه 99 از ساعت 18 تا 19:30  برگزار و از طریق مجله صوتی و تصویری معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران بصورت آنلاین پخش خواهد شد.
این سوگواره به همت معاونت دانشجویی فرهنگی و با همکاری معاونت بین الملل و شعبه پردیس بین المللی کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران ، باحضور مهمانان ویژه و در 4 محور: حضرت زهرا (س) الگوی جامعه اسلامی، نقش بانوان در جامعه دانشگاهی، تأثیر بانوان در مدیریت بیماری کرونا و جایگاه بانوان در نظام سلامت، برگزار خواهد شد.
 دکتر سیماسادات لاری معاون دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت و دکتر محمدحسین نیکنام عضو هیأت علمی دانشگاه (به زبان انگلیسی) در این برنامه بصورت آنلاین حضور داشته و پیرامون محورهای برنامه سخنرانی خواهند کرد.
همچنین، در خلال این سوگواره دانشجویان ایرانی و بین الملل دانشگاه به اجرای برنامه ویژه سالروز شهادت بانوی دوعالم خواهند پرداخت.
علاقه مندان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام می توانند در زمان اعلام شده به آدرس vsca.tums.ac.ir/tv مراجعه و در این برنامه شرکت کنند.
در این سوگواره، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاونت فرهنگی، بسیج دانشجویی و ستاد دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز همکاری خواهند داشت.
توضیح اینکه، بخشی از این سوگواره به زبان انگلیسی بوده و دانشجویان خارجی دانشگاه نیز می توانند از آن بهره مند شوند.
 
شماره مطلب : 7880
به روز رسانی : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 09:06
ایجاد : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 09:06 2021-1-14 09:06:16
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، به همت مجمع تخصصی کانون های اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسابقه تحلیل case study با محوریت اخلاق پزشکی درحال برگزاری است.
اعضای هیئت علمی، دانشجویان و  کارکنان علاقه مند به شرکت در این مسابقه تا 5 بهمن 99 مهلت دارند  تحلیل خود را بر اساس مطالب پیوست به آدرس @zoha_rf ارسال کنند.
همچنین، برای ارتباط و کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید به آدرس medicalethics_ir@ مراجعه کنید.
برای دریافت فایل مطلب مورد تحلیل به پیوست مراجعه کنید.
 

Attachments

شماره مطلب : 7879
به روز رسانی : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 08:57
ایجاد : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 08:57 2021-1-14 08:57:22
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، رئیس اداره رفاه و تعاون معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران از تمدید مهلت ثبت نام متقاضیان وام ضروری در مقاطع تخصصی، فوق تخصص و Ph.D تا 3 بهمن 99 خبرداد.
وی با تاکید بر عدم تمدید این مهلت، افزود: دانشجویان ورودی های 98 و ماقبل آن، در صورت تمایل به ثبت نام می توانند به پرتال دانشجویی مراجعه و ثبت نام خود را تکمیل کنند.
شماره مطلب : 7878
به روز رسانی : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 08:34
ایجاد : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 08:34 2021-1-14 08:34:03

به منظور افزایش کیفیت تصویربرداری تشخیصی در بیماران مبتلا به بیماری های شبکیه به ویژه کودکان و نوزادان نارس، اتاق عمل رتین بیمارستان فارابی به دستگاه تصویربرداری نسل جدید Phoenix Icon مجهز شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، به همت مسئولان این بیمارستان و به منظور افزایش کیفیت تصویربرداری تشخیصی در بیماران مبتلا به بیماری های شبکیه به ویژه کودکان و نوزادان نارس، اتاق عمل رتین این مرکز به دستگاه تصویربرداری Phoenix Icon مجهز شد.
دکتر حمید ریاضی، معاون درمان و عضو هیئت علمی گروه رتین بیمارستان فارابی در توضیح قابلیت های این دستگاه جدید گفت: دستگاه تصویربرداری Phoenix Icon همانند دستگاه رتکم (Retcam) است که در بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفت اما به دلیل مشکلاتی که برای دستگاه رتکم به وجود آمده بود مدتی امکان تصویر برداری در اتاق عمل به ویژه برای کودکان و نوزادان وجود نداشت. این دستگاه یک دستگاه تصویربرداری نسل جدید است که قابلیت عکس برداری تا ۱۲۰ درجه را داراست و با انجام برخی تنظیمات و تغییر حالت چشم بیمار، قابلیت تصویربرداری از محیط شبکیه (رتین) تا ۱۶۰ و حتی ۱۸۰ درجه نیز افزایش می‌یابد. این قابلیت در بیماران مبتلا به رتینوبلاستوما یا رتینوپاتی نوزادان نارس برای ثبت داده ها، دیدن یافته های غیر طبیعی و پایش فرآیند پاسخ به درمان بسیار کاربردی است. البته از این دستگاه علاوه بر تصویربرداری در تشخیص و پیگیری (Follow up) این بیماران و بیماران مبتلا به بیماریهای التهابی شبکیه مانند یووئیت نیز استفاده می شود.
وی وجود فلورسئین آنژیوگرافی را از دیگر مزیت های مهم این دستگاه در آنژیوگرافی چشم برشمرد و افزود: علاوه بر کاربردهای فراوان دستگاه Phoenix Icon در درمانگاه آنژیوگرافی بیمارستان فارابی، هد این دستگاه نیز قابل حمل (Portable) بوده و می توان برای معاینه و مشاوره های خارج از بیمارستان نیز از آن استفاده کرد و پس از معاینه تصاویر ثبت شده روی هد با اتصال به دستگاه اصلی قابل مشاهده خواهد بود. 
دکتر ریاضی در پایان افزود: خوشبختانه با تهیه این دستگاه و برخی از تجهیزات جدید دیگر توانستیم یکی از اتاق‌های اتاق عمل یک بیمارستان را به جراحی کودکان و نوزادان اختصاص دهیم.
خبر و عکس: قاضی میرسعید
شماره مطلب : 7877
به روز رسانی : پنجشنبه 14 ژانویه 2021 - ساعت 08:20
ایجاد : چهارشنبه 13 ژانویه 2021 - ساعت 17:17 2021-1-14 08:20:50
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، کالج بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران ازاول بهمن ماه ۹۹ دوره آنلاین بحث آزاد زبان انگلیسی(Free Discussion ) را برای کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه برگزارمی کند.
این دوره رایگان است و کلاس ها روزهای چهارشنبه هرهفته در نرم افزار skype برگزار می شود. 
متقاضیان شرکت در دوره بحث آزاد می توانند (اینجا) اقدام به ثبت نام نمایند. 
جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 88970838، خانم کرامتی تماس بگیرید.
 
شماره مطلب : 7876
به روز رسانی : چهارشنبه 13 ژانویه 2021 - ساعت 12:52
ایجاد : چهارشنبه 13 ژانویه 2021 - ساعت 12:52 2021-1-13 12:52:05

صفحات