همزمان با بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و سیزدهمین جشنواره کشوری شهید مطهری

دومین جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه آموزشی برگزار می شود

 

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی،  دومین دوره جشنواره دانشجویی ایده‌­های نوآورانه آموزشی به منظور تقویت حضور و مشارکت دانشجویان در تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و با هدف نهادینه‌سازی فعالیت­های هدفمند، آگاهانه و روش­مند در زمینه توسعه و تعالی آموزش علوم پزشکی، همزمان با بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و سیزدهمین جشنواره کشوری شهید مطهری در روزهای 27 لغایت 29 فروردین ماه 1399 در مرکز همایش‌­های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می­‌شود.
تاریخ­های مهم جشنواره عبارتند از:
شروع ثبت ایده­‌ها در سامانه جشنواره: اول مهر ماه 1398
اتمام مهلت ثبت ایده‌­ها: بیستم دی ماه 1398
توجه علاقه مندان به ارسال فرایند به جشنواره را به موارد زیر جلب می نماییم:
1)  حيطه­‌هاي شش گانه جشنواره به شرح زیر می­‌باشند:
برنامه ریزی درسی
یاددهی و یادگیری
ارزشیابی آموزشی
مشاوره و حمایت دانشجویی
یادگیری الکترونیکی
مدیریت و رهبری آموزشی
2) در دومین دوره جشنواره، به ایده‌­هایی که در راستای پیاده سازی بسته­‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی ارائه شده باشند امتیاز ویژه‌­ای تعلق می­‌گیرد.
3)  دریافت ایده‌­های نوآورانه صرفا از طریق سامانه انجام می­‌شود. لذا هر گونه فایل ارسالی خارج از سامانه مورد بررسی قرار نمی­‌گیرد.
4)  اطلاعات تکمیلی در خصوص سامانه ثبت ایده‌­ها متعاقبا اعلام می­‌شود.
فرم ارائه ایده نوآورانه­ آموزش علوم پزشکی و راهنمای تدوین ایده­‌های نوآورانه آموزشی را از پیوست خبر دریافت نمایید.
 
شماره مطلب : 6649
به روز رسانی : يكشنبه 28 مهر 1398 - ساعت 08:01
ایجاد : يكشنبه 28 مهر 1398 - ساعت 08:37 2019-10-20 08:01:39
شماره مطلب : 6656
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 14:01
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 13:56 2019-10-17 14:01:24

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، دفتر توسعه آموزش دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری بیمارستان فارابی کارگاه مفهوم و ضرورت تعهد حرفه ای را برای اعضای هیئت علمی برگزار کرد. 
دکتر امیرحسین جهانشیر، عضو هیئت علمی گروه طب اورژانس دانشگاه پنجشنبه25مهر98 در این کارگاه گفت: برای درک مفهوم تعهد حرفه ای باید سه مفهوم رفتار، عقاید و باور ها و ارزش ها را بشناسیم. تمام رفتارهایی که از ما سر میزند، ریشه در اعتقادات و باورهایمان دارد و این اعتقادات، ارزش هایی را برای ما ایجاد میکنند. بنابر این ارزش رفتار ما به عقیده پشت سر آن متکی است. 
دکتر جهانشیر در تفاوت بین تعهد حرفه ای و رفتار حرفه ای این طور توضیح دادکه  تعهد حرفه ای همان باور شخصی فرد است که قابل ارتقاء است و به راحتی تشخیص داده نمی شود ولی رفتار حرفه ای قابل مشاهده و ارزیابی است. 
وی در ادامه با ارائه چند مثال افزود: نمی توان با مشاهده رفتار دیگران، به باور و اعتقادی که پشت آن است پی برد بنابراین ارزیابی ما از رفتار حرفه ای امری نسبی است.  تعهد حرفه ای فرد را نمی توان با تیک زدن چک لیست ارزیابی کرد بلکه  بهتر است مصادیق نقض تعهد حرفه ای را مشخص کرده بعد با مشاهده رفتار فرد میزان تعهد حرفه ای او ر ا بسنجیم.
دکتر جهانشیر با بیان این که برای ارزیابی درست تعهد حرفه ای باید سه حیطه باورها، رفتار و ارزش ها ی فرد را درست بشناسیم ، افزود: همه ما  رفتارهای ناخودآگاهی داریم که نیاز به تحلیل  روانشناختی دارد و به راحتی قابل قضاوت نیست .عقاید و باورها را نمی توان از روی رفتار قضاوت کرد و قضاوت در مورد باورهای افراد از روی رفتارشان در بهترین حالت یک حدس خوب است.
مدرس کارگاه تعهد حرفه ای در ادامه به توضیح  نردبان ارزش ها پرداخت و گفت: همه ما ارزش هایی مانند خانواده، سلامتی، شادمانی، موفقیت، دوستی، ثروت ، غرور، احترام، صمیمیت و شغل داریم اما برای هر فرد اولویت این ارزش ها متفاوت است و به همین دلیل رفتار افراد متفاوت می شود. گرچه از روی رفتار فرد می توان به نردبان ارزش های او پی برد ولی نمی توان فرد را قضاوت کرد.
وی ادامه داد: اصول مشترک منشورهای رفتار حرفه ای از این جا ناشی می شود که وقتی فرد در جایگاه یک حرفه مند قرار میگیرد، بر اساس یک قرار داد نانوشته بین فرد و اجتماع ، یکسری وظایف بر عهده اش گذاشته می شود. وقتی حرفه ای را پذیرفتیم در قبال آن حرفه مسئولیت پیدا می کنیم، فردی که در جایگاه یک حرفه مند قرار گرفته مجبور است چارچوب های تعیین شده آن حرفه را بپذیرد حتی اگر به آن اعتقاد نداشته باشد این از الزامات حرفه مندی است. 
«جامعه و حرفه مند روابط‌ متقابلی دارند که بر اساس ان انتظارات و وظایف شکل می گیرد ولی آیا تمام بار حرفه مندی را پزشکان باید بر عهده بگیرند؟» دکتر جهانشیر ضمن طرح این سوال نظام سلامت کشور را متصدی حرفه مندی کلان و پزشکان را حرفه مندخرد دانست و گفت: متاسفانه در نظام سلامت حرفه مندی کلان فراموش شده و بار رعایت حرفه مندی روی دوش حرفه مندان خرد قرار دارد و این یک ضعف است. وقتی کارانه پزشک یک سال عقب است یعنی سیستم سلامت در حوزه عدالت حرفه مند عمل نکرده و اینجاست که بار حرفه مندی کلان بر دوش حرفه مند خرد سنگینی می کند. 
دکتر جهانشیر در بخشی دیگر از این کارگاه گفت: بر اساس تعریف دورکیم شغلی حرفه محسوب می شود که نیاز به تخصص داشته باشد،خدمتی را ارائه کند، اصول اخلاقی بر آن حاکم باشد و اتونومی یا خودمختاری داشته باشد. در مقابل وظایفی که فرد حرفه مند بر دوش می گیرد،اجتماع به او جایگاه اتونومی می بخشد. 
عضو هیئت علمی دانشگاه با ابراز تاسف از کاهش سطح اعتماد بیماران به جامعه پزشکی در چند دهه اخیر، گفت: برای بهبود روابط پزشک و بیمار و اصلاح اعتماد خدشه دار شده جامعه بهتر است به عنوان حرفه مندان پزشکی از خودمان شروع کنیم و قدمی برداریم . 
وی در پاسخ به این سوال که پزشکی حرفه است یا کسب و کار؟ اظهار داشت: پزشکی به عنوان یک حرفه ابعاد مختلفی دارد که یکی از آن ها کسب و کار است. طیف  مشاغل از تجارت محض تا حرفه مندی گسترده است از آن جا که رفتار حرفه ای با مشتری مداری شباهت بسیاری دارد امروز بسیاری از مشاغل به حرفه مندی روی آورده اند ولی هنوز نزدیک ترین شغل به حرفه مندی پزشکی است  که تخصص ، صلاحیت و چارچوب از ضروریات آن است، چیزی که در مشاغل دیگر الزامی نیست  ولی جنبه کسب و کار هم در آن موجود است. 
خبرنگار و عکاس: حمیده امیدوار
شماره مطلب : 6655
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 15:15
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 12:29 2019-10-17 15:15:34

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی ، پنجشنبه 25مهر98 به مناسبت هفته سلامت بانوان و روز جهانی غذا، کارگاه سلامت کارکنان با امتیاز آموزشی برای تمام گروه های شغلی  در این مرکز برگزار شد.
در بخش اول از این کارگاه آموزشی، مهندس الناز نصیرلو، کارشناس بهداشت حرفه ای با شعار ایمن و سالم کارکنیم، در مورد سلامت شغلی توضیح داد.
معرفی عوامل زیان آور محیط کار، تشریح مسائل ارگونومومی در محیط کار، اختلالات اسکلتی عضلانی در محیط کار، ملاحظات کار با مواد شیمیایی، حوادث ناشی از کار و وسایل حفاظت فردی مهمترین سرفصل های مطرح شده توسط مسئول بهداشت حرفه ای بیمارستان فارابی بود.
مهندس نصیرلو در این کارگاه توضیح داد که میزان  استاندارد عوامل زیان آور محیط کار چقدر است و  آیا می توان با این عامل مواجهه داشت و به بیماری دچار نشد ؟ 
وی اختلالات اسکلتی عضلانی، ضایعات پوستی و بیماری های ریوی را بنابر اعلام   انجمن علمی طب کار ایران به ترتیب، شایع ترین بیماری های شغلی در کشور برشمرد و افزود: اختلالات اسكلتي‌- عضلاني مرتبط با كار عمده‌ترين عامل  از دست رفتن زمان كار، افزايش هزينه‌ها و آسيب‌هاي انساني نيروي كار به شمار مي رود و پرستاری هشتمین شغل از لحاظ ابتلای شاغلین به اختلالات اسکلتی و عضلانی است. 
این کارشناس بهداشت حرفه ای در ادامه توصیه هایی برای کاهش  آسیب های شغلی ارائه کرد.
در بخش دوم این کارگاه که به تغذیه اختصاص داشت ،فرزانه رضاقلی زاده و فاطمه شاکریان کارشناسان تغذیه بیمارستان موضوعات کاربردی را مطرح کردند. 
توصیه هایی به منظور رفع کم خونی ناشی از فقر آهن، ویتامین D و ضرورت چک آپ آن، توصیه هایی جهت برطرف کردن یبوست، چند توصیه ی تغذیه ای ساده جهت حفظ سلامتی، دتوکس واتر و مزایای آن ، اختلالات دستگاه گوارش و نقش درمان های تغذیه ای  در شروع،درمان و پیشگیری از آن ها  مطالبی بود که این دو کارشناس تغذیه در مورد آن ها توضیح دادند.
قابل ذکر است این کارگاه به همت واحد آموزش سلامت بیمارستان و با همکاری واحدهای آموزش کارکنان، آموزش پرستاری، تغذیه و بهداشت حرفه ای برگزار شد.
خبرنگار و عکاس: حمیده امیدوار 
 
شماره مطلب : 6654
به روز رسانی : جمعه 26 مهر 1398 - ساعت 11:33
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 12:28 2019-10-18 11:33:22

In this week , we will discuss on TASS by Dr. Amini and early rise of IOP after cataract surgery by Dr. Irannejad.

آلبوم

شماره مطلب : 6653
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 11:47
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 11:47 2019-10-17 11:47:23
شماره مطلب : 6652
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 11:41
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 11:41 2019-10-17 11:41:29
شماره مطلب : 6651
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 11:39
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 11:39 2019-10-17 11:39:13
شماره مطلب : 6650
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 09:45
ایجاد : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 09:45 2019-10-17 09:45:53
با حضور رییس و مسئولان بیمارستان فارابی از زحمات کارکنان واحد استریلیزاسیون مرکزی قدردانی شد.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، چهارشنبه 24 مهر 98 مراسم گرامیداشت هفته جهانی استریلیزاسیون مرکزی با شعار « دانش بیشتر، ایمنی بیشتر» و  با حضور دکتر محمد رضا اکبری، رییس ،سعید مرادی، مدیر بیمارستان و مسئولان دفتر پرستاری و کارکنان واحد CSSD این مرکز برگزار شد. 
دکتر اکبری در این مراسم، CSSD را مهمترین واحد در بیمارستان دانست که به دلیل اهمیت حوزه کای قابل مقایسه با سایر بخش ها نیست.  رییس بیمارستان فارابی هفته جهانی استریلیزاسیون مرکزی را فرصتی برای آشنایی با شرایط کاری و زحمات کارکنان این واحد دانست و از تلاش آنان برای تامین سلامت بیماران و ارائه خدمات درمانی ایمن تشکر  کرد. 
توضیح اینکه مراسم بزرگداشت هفته جهانی استریلیزاسیون مرکزی به همت واحد کنترل عفونت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری شرکت (مان آرتا سلامت)  در واحد های تابعه دانشگاه برگزار می شود. 
خبرنگار : حمیده امیدوار
عکاس: ابوالقاسم پوریانی
 
شماره مطلب : 6648
به روز رسانی : پنجشنبه 25 مهر 1398 - ساعت 12:19
ایجاد : چهارشنبه 24 مهر 1398 - ساعت 19:15 2019-10-17 12:19:59

چالش های  پذیرش بیماران بین الملل در کارگروه IPD بیمارستان فارابی بررسی شد. 

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی،سه شنبه 23 مهر98 جلسه کارگروه بیماران بین الملل این مرکز با حضور دکتر محمد رضا اکبری، رییس بیمارستان برگزار شد.
 دکتر اکبری در این جلسه بر اهمیت و ضرورت  وجود بخش IPD، بخش بیماران بین الملل تاکید کرد و خواستار حل مشکلات موجود برای ارائه بهتر خدمات در این حوزه شد.
در ادامه جلسه سعید مرادی، مدیر و دکتر آرش میرمحمد صادقی ، معاون درمان بیمارستان  مشکلات بخش بیماران بین الملل را برشمردند و درباره مسایلی مانند اهمیت سایت انگلیسی بیمارستان در ایجاد ارتباط با بیماران خارجی، چالش های حضور شرکت های حوزه گردشگری سلامت و  لزوم بهبود زیرساخت ها توضیح دادند.
نرگس وصال، کارشناس  IPD و دبیر کارگروه نیز گزارشی از تاریخچه شکل گیری و عملکرد این واحد ارائه کرد و فرآیند ارائه خدمات به بیماران بین الملل را شرح داد.
وی با بیان این که اشکالات موجود در  پذیرش بیماران بین الملل بر ارائه مطلوب خدمات سرپایی و بستری به آن ها تاثیر می گذارد، کمبود نیروی انسانی را دلیل اصلی این مشکلات خواند.
کارشناس IPD بیمارستان فارابی گفت: با وجود تمامی مشکلات آمار بیماران بین الملل درمدت سه سال فعالیت این واحد سه برابر شده  است که نشانه رضایتمندی مراجعین بین الملل از خدمات ارائه شده است.
سپس مدیر پرستاری و مسئولان واحد های فناوری اطلاعات، ترخیص و پذیرش نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.  
خبرنگار: حمیده امیدوار
عکاس: سید عباس قاضی میرسعید
 
شماره مطلب : 6647
به روز رسانی : چهارشنبه 24 مهر 1398 - ساعت 18:35
ایجاد : چهارشنبه 24 مهر 1398 - ساعت 18:34 2019-10-16 18:35:47

صفحات