جلسه گروه اجرایی بیست و ششمین سمینار سالیانه فارابی

سمیناری متفاوت از سمینارهای سالیانه بیمارستان فارابی در راه است

پس از یک سال وقفه در برگزاری بیست و ششمین سمینار سالیانه فارابی به دلیل همه گیری کرونا، این سمینار در اردیبهشت و خرداد 1400 به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، جلسه گروه اجرایی بیست و ششمین سمینار سالیانه فارابی دوشنبه 23 فروردین 1400 با حضور دکتر محمدرضا اکبری، رییس، دکتر علیرضا خدابنده، دکتر حمید ریاضی و دکنر محمد سلیمانی، معاونان آموزشی، درمان و بین الملل و سعید مرادی، مدیر این بیمارستان برگزار شد.
دکتر اکبری هدف از برگزاری این جلسه را سرعت بخشیدن به برنامه ریزی های علمی و اجرایی دانست و گفت: با توجه به اینکه همه گیری کرونا و ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزاری بیست و ششمین سمینار سالیانه فارابی به صورت حضوری را غیر ممکن کرده اما در طول سال گذشته تجربه های خوبی از برگزاری وبینار مختلف داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که ظرفیت کافی برای برگزاری این سمینار به صورت مجازی را داریم. خوشبختانه برای آماده سازی مطالب علمی و زیرساخت های اجرایی هماهنگی های لازم انجام شده و از اداره کنندگان سمپوزیوم ها و کارگاه های علمی می خواهیم تا با ارسال به موقع مقاله ها و مطالب خود به دبیرخانه سمینار، ما را در برنامه ریزی نهایی و اجرای هرچه بهتر این سمینار یاری کنند.
وی با اشاره به اینکه برگزاری بیست و ششمین سمینار سالیانه فارابی تجربه متفاوتی نسبت به سمینارهای قبلی خواهد بود افزود: برگزاری سمیناری به این گستردگی و تعداد زیاد سخنران و شرکت کننده به صورت مجازی قطعا تجربه جدید و مفیدی برای بیمارستان فارابی خواهد بود و امیدواریم که با استفاده از توانمندی گروه های علمی، اجرایی و پشتیبانی عملکرد قابل قبولی از خود ارائه دهیم.ما همانند گذشته شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی را نیز در کنار خود می بینیم اما آنچه که مسلم است در شرایط فعلی امکان برگزاری نمایشگاه جانبی به صورت فیزیکی وجو ندارد. به همین دلیل قصد داریم تا با برگزاری این نمایشگاه به صورت مجازی، علاوه بر مطالب علمی که در سمینار ارائه می شود از آخرین دستاوردهای دارویی و تجهیزات پزشکی در حوزه چشم پزشکی نیز بهره مند شویم. طبیعتا در اولین تجربه ممکن است با چالش هایی نیز مواجه شویم اما سعی می کنیم با برگزاری جلسه های هماهنگی تا زمان برگزاری سمینار برای هرگونه مشکل احتمالی آمادگی داشته باشیم.
توضیح اینکه شیوع ویروس کرونا برگزاری بیست و ششمین سمینار سالیانه فارابی را یک سال به تعویق انداخت اما با تلاش های گروه علمی و اجرایی، قرار است این سمینار در طی دوهفته و در روزهای 30 و 31 اردیبهشت و 6 و 7 خرداد 1400 به صورت مجازی در بستر نرم افزار زوم (Zoom) برگزار شود. 
خبر و عکس: قاضی میرسعید
 
شماره مطلب : 8062
به روز رسانی : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 17:36
ایجاد : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 17:36 2021-4-12 17:36:24
شماره مطلب : 8061
به روز رسانی : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 17:28
ایجاد : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 17:28 2021-4-12 17:28:02
شماره مطلب : 8060
به روز رسانی : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 17:35
ایجاد : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 17:28 2021-4-12 17:35:24

دبیر علمی وبینار یووئیت بیمارستان فارابی در گفت و گویی با روابط عمومی این بیمارستان به ارائه توضیحاتی  درباره برگزاری این وبینار و مواردی که در آن مطرح خواهد شد، پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، وبینار گروه رتین این بیمارستان با عنوان یووئیت (Uveitis) پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400 از ساعت 20 تا 22 در بستر نرم افزار زوم (Zoom) برگزار خواهد شد.

دکتر نازنین ابراهیمی ادیب، عضو هیئت علمی گروه چشم بیمارستان فارابی و دبیر علمی این وبینار در گفت و گو با روابط عمومی این مرکز گفت: در وبینار یووئیت بحث اصلی پیرامون نکات تشخیصی و درمانی بیماران خواهد بود. همچنین در این وبینار درباره مواردی همچون عفونت های سیتومگالو ویروس (Cytomegalovirus) شبکیه که در نهایت مسیر پیچیده ای پیدا کرده اند، لنفوم (Lymphoma) در فرد میانسال و کودک مبتلا به یووئیت مقاوم با تشخیص لوسمی بحث خواهد شد. وی به ارائه مطالب و موارد جالب در این وبینار اشاره کرد و افزود: تلاش ما این است تا موارد خاص مانند بیمارانی که التهاب چشم آنان دیستروفی رتین را تقلید کرده و به درمان مقاوم هستند برای حاضران مطرح شود. به همین دلیل از صاحب نظران چشم پزشکی کشور در زمینه بیماری های التهابی چشم دعوت کرده ایم تا با حضور در وبینار یووئیت بتوانند تجربیات خود را به سایر چشم پزشکان به ویژه دستیاران و پزشکان جوان منتقل کنند.

توضیح اینکه یووئیت به التهاب یووه آ در چشم گفته می شود. یووه آ شامل بخش زیادی از عروق خونی است که وظیفه خون رسانی داخل چشم را بر عهده دارند. به دلیل اینکه یووه آ بخش های مهمی از چشم مانند شبکیه را خون رسانی می کند، التهاب آن می تواند منجر به اختلال در بینایی شود.

وبینار یووئیت دارای امتیاز بازآموزی بوده و علاقه مندان به شرکت در آن می توانند از لینک زیر استفاده کنند.

Farabi Eye Hospital's Uveitis Webinar

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 55421020 تماس بگیرید.

خبر: قاضی میرسعید

شماره مطلب : 8058
به روز رسانی : یکشنبه 11 آوریل 2021 - ساعت 20:29
ایجاد : یکشنبه 11 آوریل 2021 - ساعت 20:17 2021-4-11 20:29:55
در کمیته مدیریت و رهبری بیمارستان فارابی مطرح شد

بیمارستان فارابی به دنبال توسعه زیرساخت های گردشگری سلامت

اعضای کمیته مدیریت و رهبری بیمارستان فارابی درباره جایگاه و ظرفیت این بیمارستان در افزایش جذب بیماران بین الملل و اهداف این مرکز درباره گردشگری سلامت به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، جلسه کمیته مدیریت و رهبری این بیمارستان بامداد یکشنبه 22 فروردین 1400 با حضور سعید مرادی، مدیر و فریده آژیر، مدیر پرستاری این مرکز به صورت مجازی در فضای اسکای روم برگزار شد.
در این جلسه فاطمه مصلی نژاد، کارشناس بهبود کیفیت بیمارستان فارابی مطالبی را درباره اهداف، ماموریت ها و آیین نامه های تیم مدیریت و رهبری بیان کرد و گفت: از آنجایی که این کمیته یکی از اصلی ترین کمیته های بیمارستان محسوب شده و سایر کمیته ها زیر مجموعه آن هستند، زمانی که دستیابی به نتیجه دلخواه در جلسه های دیگر کمیته ها امکان پذیر نباشد، در کمیته مدیریت و رهبری تعیین تکلیف خواهند شد. همکاران ما نیز در این کمیته با برنامه ریزی هایی که انجام می دهند تمام تلاش خود را می کنند تا به بهترین شکل پیگیری اجرای مصوبه ها باشند.
وی در ادامه با اشاره به اهداف اختصاصی و شرح وظایف تیم مدیریت و رهبری بیمارستان فارابی اظهار داشت: تدوین نهایی برنامه استراتژیک بیمارستان که برنامه ریزی های این مرکز نیز بر اساس آن انجام می شود یکی از اهداف اصلی این کمیته است که به صورت دوره‌ای و حداقل یک بار در سال مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
همچنین تیم مدیریت و رهبری با نظارت بر اجرای برنامه عملیاتی مناسب در تمام واحدهای بیمارستان شرایط را برای بهبود کیفیت خدمات ارائه شده و ایمنی بیمار مهیا می‌کند. وی تامین و تخصیص منابع بخش ها و واحدهای مختلف بیمارستان، بررسی گزارش پیشرفت برنامه های عملیاتی و پایش آنها، نظارت بر تعیین تحلیل شاخص‌های کلیدی بیمارستان و انجام اقدامات اصلاحی و شناسایی مشکلات عملکردی بیمارستان و ارائه راهکارهای مناسب برای حل آنها را از دیگر وظایف مهم این کمیته برشمرد و افزود: از آنجایی که ما می‌خواستیم تمام وظایف تیم مدیریت و رهبری طبق بخشنامه ها، شیوه نامه های ابلاغی و برنامه زمان بندی که مسئول کمیته های بیمارستان به واحد بهبود کیفیت اعلام کرده، بررسی شود، یک برنامه زمان بندی 6 ماهه توسط واحد بهبود کیفیت تهیه شد که مشخص می کند چه گزارشی در چه زمانی و توسط چه کسی باید در این کمیته مطرح شود.
در ادامه این جلسه پیام امیدوار، کارشناس واحد بیماران بین الملل (IPD) بیمارستان فارابی مواردی از عملکرد این واحد در سال ۹۹ را بیان کرد و گفت: در سال گذشته توانستیم با اقداماتی که در واحد IPD بیمارستان انجام دادیم شاهد بهبود نظام توزیع و فرایندهای مالی بیماران بین الملل، برگزاری جلسه های آموزشی بازاریابی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و فعالیت در زمینه بازاریابی الکترونیکی باشیم. البته تلاش می‌کنیم تا با همکاری واحد فناوری اطلاعات بیمارستان زیر ساخت مناسبی را برای ثبت آمار بیمارانی که در بخش IPD خدمات سرپایی دریافت کرده‌اند فراهم کنیم. علاوه بر این ما در سال ۹۹ با چالش هایی نیز روبرو بودیم. به عنوان مثال از آنجایی که بیشتر بیماران بین الملل بیمارستان فارابی مربوط به کشورهای همسایه و منطقه مانند افغانستان، عراق، پاکستان، کویت، لبنان و بنگلادش هستند به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و بسته بودن مرزها تعدادی از این بیماران به ویژه بیماران عراقی امکان ورود به کشور و مراجعه به این بیمارستان را پیدا نکردند.
وی با بیان اینکه بیمارستان فارابی با توجه به چشم پزشکان و جایگاهی که در منطقه دارد ظرفیت های خوبی در را زمینه گردشگری سلامت داراست افزود: بیمارانی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، اسپانیا و سوئد نیز برای دریافت خدمات چشم‌پزشکی به این مرکز مراجعه می کنند. این بیماران با تحقیقاتی که درباره سوابق بیمارستان فارابی انجام داده اند متوجه شده اند خدمات درمانی به ویژه جراحی مورد نیازشان با موفقیت در این بیمارستان انجام خواهد شد.
در پایان این جلسه مدیر بیمارستان فارابی به فعالیت هایی که در سه سال گذشته در زمینه پذیرش بیماران بین الملل انجام شده توضیحاتی داد و گفت: در این مدت مجموعه فارابی به صورت گام به گام در زمینه ارائه خدمات به بیماران بین الملل پیش رفته است. تداوم زیرساخت‌ها که هر سال نیز توسعه پیدا کرده، دستورالعمل ها و تعرفه های درمانی این بیماران و راه اندازی درمانگاه مشاوره مجازی در بخش IPD از جمله فعالیت های مهمی بوده که در این بازه زمانی انجام شده است. با توجه به ظرفیت هایی که در بخش های تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان فارابی وجود دارد قطعاً می توانیم درآمد مناسبی از جذب بیشتر بیماران بین الملل کسب کنیم. البته این موضوع نیازمند توسعه بیشتر زیرساخت ها و پرداختن به چالش‌های موجود می باشد. ما همچنین در زمینه تربیت نیروهای تخصصی نیاز به کار بیشتر داریم و باید در کارگروه IPD به صورت جدی تر به این موارد بپردازیم. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده بتوانیم به اهداف مان در زمینه گردشگری سلامت برسیم.
خبر: قاضی میرسعید
 
شماره مطلب : 8057
به روز رسانی : یکشنبه 11 آوریل 2021 - ساعت 17:37
ایجاد : یکشنبه 11 آوریل 2021 - ساعت 16:37 2021-4-11 17:37:54

فیلم این وبینار را می توانید از لینک زیر دریافت کنید:

 

وبینار هفتگی - دوشنبه 1400/01/23

شماره مطلب : 8059
به روز رسانی : دوشنبه 12 آوریل 2021 - ساعت 11:03
ایجاد : شنبه 10 آوریل 2021 - ساعت 10:53 2021-4-12 11:03:36

In this week journal club, we will discuss on management of pediatric cataract by Dr. Mohammad Tabar and the effect of steroid in endophthalmitis by Dr. Jafari.

آلبوم

شماره مطلب : 8056
به روز رسانی : پنجشنبه 8 آوریل 2021 - ساعت 23:17
ایجاد : پنجشنبه 8 آوریل 2021 - ساعت 23:17 2021-4-8 23:17:17

افزایش مهارت و دقت پژوهشگران و دستیاران در انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال یکی از مهمترین موضوعاتی بود که در جلسه کمیته اخلاق در پژوهش بیمارستان فارابی به آن پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، کمیته اخلاق در پژوهش این بیمارستان چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ با حضور دکتر محمد طاهر رجبی، معاون پژوهشی و دکتر فاطمه علیپور، دبیر کمیته اخلاق در پژوهش این بیمارستان به همراه دکتر سید فرزاد محمدی، رئیس مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی به صورت مجازی در فضای اسکای روم برگزار شد.
در آغاز این جلسه دکتر علیپور صحبت‌هایی را درباره طرح های ثبت شده در سامانه پژوهشی مطرح کرد و گفت: بیشتر طرح هایی که در این سامانه ثبت می شوند مربوط به پایان نامه های دستیاران است که معمولاً نیازمند کسب تجربه بیشتری در زمینه پروپوزال نویسی هستند. البته تا کنون کارگاه ها و جلسه های آموزشی مختلفی در زمینه پروپوزال نویسی برگزار شده اما هنوز هم نقاط ضعفی وجود دارد که بنده و همکارانم در هنگام داوری طرح ها و پایان نامه ها این موارد را مشاهده می کنیم. امیدواریم بتوانیم با همکاری معاون پژوهشی بیمارستان و برگزاری دوره های مختلف پژوهشی مانند پروپوزال نویسی به ویژه در ابتدای ورود دستیاران به این مرکز به صورت ریشه ای این مشکل را رفع کنیم.
در ادامه دکتر رجبی توضیحاتی را درباره انتخاب موضوع در پروپوزال نویسی مطرح کرد و اظهار داشت: موضوعاتی که برای پروپوزال انتخاب می شوند ابتدا در بخش‌های مختلف به صورت فوق تخصصی مطرح می شوند. گاهی ممکن است در بررسی ها با موضوعاتی مواجه شویم که قبلاً انتخاب و به عنوان مثال ۲۰ سال قبل در مقاله دیگری منتشر شده باشند اما امروزه با روش های درمانی و تصویربرداری جدید یافته های متفاوتی از این پژوهش ها به دست می‌آید و حتی ممکن است یافته هایی که سال ها قبل به دست آمده و در مقالات به چاپ رسیده را کاملاً نقض کند. به همین منظور در گروه های فوق تخصصی درباره این گونه موضوعات تصمیم‌گیری شده و پس از تایید، در جلسه‌ شورای پژوهشی مطرح می‌شوند.
وی اشاره ای نیز به نحوه نگارش پروپوزال ها داشت و افزود: دو سه سالی است که درباره نگارش پروپوزال ها سخت گیری را بیشتر کرده ایم اما با این حال وجود نقص در پروپوزال های نوشته شده را نیز رد نمی کنیم. البته در صورت وجود نقص ممکن است چند بار پروپوزال یک طرح یا پایان نامه را به دستیاران یا پژوهشگران برگشت داده تا در خصوص رفع مشکلات موجود و نواقص آن اقدام کنند.
معاون پژوهشی بیمارستان فارابی همچنین به مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا در برگزاری کارگاه‌های پژوهشی ایجاد کرده پرداخت و گفت: سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا امکان برگزاری کارگاه های مختلف وجود نداشت که البته توانستیم به کمک دوره های مجازی تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنیم. ما در سال 98 تجربه موفقی در برگزاری دوره های ماهانه  آمار و تحلیل را در بیمارستان فارابی داشتیم و امیدواریم در آینده نیز بتوانیم چنین دوره هایی را برای دستیاران این بیمارستان به ویژه دستیاران جدید برگزار کنیم.
فاطمه جعفری کارشناس کمیته اخلاق در پژوهش بیمارستان فارابی نیز گزارشی از مصوبه ها و فعالیت های این کمیته در سال ۹۹ ارائه کرد و اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۴۸ جلسه غربالگری آنلاین در محیط سامانه‌پژوهشیار برگزار کردیم که منجر به بررسی ۵۲ طرح و پایان‌نامه به صورت کامل و صدور کد اخلاق از سامانه ملی اخلاق شده است. البته هنوز تعدادی طرح و پایان نامه از سال ۹۹ در کمیته غربالگری در حال بررسی بوده و روند دریافت کد اخلاق را طی می کنند.
سپس اعضا به بررسی ۴ پایان نامه و طرح مداخله ای و ۶ مورد طرح و پایان نامه مشاهده‌ای، توصیفی و تصویربرداری پرداختند.
خبر: قاضی میرسعید
شماره مطلب : 8055
به روز رسانی : چهارشنبه 7 آوریل 2021 - ساعت 20:14
ایجاد : چهارشنبه 7 آوریل 2021 - ساعت 20:12 2021-4-7 20:14:12
شماره مطلب : 8054
به روز رسانی : چهارشنبه 7 آوریل 2021 - ساعت 20:23
ایجاد : چهارشنبه 7 آوریل 2021 - ساعت 17:51 2021-4-7 20:23:39
شماره مطلب : 8053
به روز رسانی : چهارشنبه 7 آوریل 2021 - ساعت 10:19
ایجاد : چهارشنبه 7 آوریل 2021 - ساعت 10:17 2021-4-7 10:19:00

صفحات