دکتر ضیاالدین یزدیان، استاد پیشکسوت بخش استرابیسم بیمارستان فارابی و گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سن 71 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، دکتر ضیاالدین یزدیان، فوق تخصص استرابیسم و استاد پیشکسوت گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان فارابی درگذشت.
دکتر یزدیان متولد 18 خرداد 1328 در شهر یزد بود. پس از دریافت دیپلم در سال 46 و قبولی در کنکور سراسری با توجه به علاقه ای که به پزشکی داشت وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد. در سال 53 موفق به پایان دوره پزشکی عمومی شد و 4 سال بعد به عنوان دستیار تخصصی چشم پزشکی در همان دانشکده پذیرفته شد. با وجود اینکه قصد بازگشت به یزد را داشت اما به توصیه استاد خود، مرحوم دکتر حسین شهیدی در شهر تهران مشغول به طبابت شد و در سال 1357 به عنوان عضو هیئت علمی در بیمارستان فارابی شروع به کار کرد. تنها یک سال کار به عنوان چشم پزشک عمومی در این بیمارستان کافی بود تا با استعدادی که از خود نشان داد و با راهنمایی دیگر استاد خود، مرحوم دکتر محمدحسین لشگری، رشته استرابیسم (انحراف چشم) که رشته مشکلی در چشم پزشکی بود را برای ادامه راه برگزیند. به همین منظور و برای کسب تجربه بیشتر با دعوت دکتر وان نوردون، استاد چشم پزشکی بیمارستان کودکان تگزاس، راهی آمریکا شد. اما دیری نپایید که به دلیل نیاز بیمارستان فارابی به تخصص وی به سرعت به ایران بازگشت و در بدو ورود بخش استرابیسم این بیمارستان را تاسیس کرد و تا زمان بازنشستگی در این بخش به درمان بیماران پرداخت.
ارائه مقالات  و روش های نوین در درمان استرابیسم، برگزاری سمینارهای مختلف در این زمینه و آموزش تعداد زیادی از دستیاران و فلوشیپ های بیمارستان فارابی تنها گوشه ای از فعالیت های دکتر یزدیان در دوران خدمت خود در گروه چشم پزشکی این بیمارستان بود. وی در بخشی از مصاحبه خود با روابط عمومی بیمارستان فارابی درباره علاقه خود به پزشکی گفت: من با توجه به اینکه بیماران زیادی دیده‌ام شاید برایتان جالب باشد که وقتی يك بچه با انحراف چشم را می‌ببينم برايم تازگي دارد و بیمار را با علاقه معاینه می‌کنم،‌ به نظر من معاينه بچه يك هنر است، جالب است من بچه‌هاي خودم يا بستگانم را در زمان كودكي خيلي بغل نمي‌كردم اما وقتی وارد مطب می‌شوم كلا اخلاقم عوض می‌شود و يك دكتر علاقه‌مند به کودکان مي‌شوم چون كارم را خيلي دوست دارم.
دکتر یزدیان پس از تحمل یک دوره بیماری سرانجام در 18 بهمن 99 و در سن 71 سالگی به دیار حق شتافت.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.
شماره مطلب : 7935
به روز رسانی : یکشنبه 7 فوریه 2021 - ساعت 11:21
ایجاد : شنبه 6 فوریه 2021 - ساعت 22:00 2021-2-7 11:21:04