وبینار آشنایی با انواع داروهای مورد استفاده در درمان گلوکوم و اثرات و عوارض جانبی این داروها، برای پرستاران بیمارستان فارابی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان فارابی، به همت دفتر پرستاری این بیمارستان وبینار آشنایی با داروهای مورد استفاده در گلوکوم (آب سیاه) پنج شنبه 2 بهمن 1399 به صورت مجازی برای پرستاران این مرکز برگزار شد.
دکتر سیده مونا سیده صفی زاده، فوق تخصص گلوکوم و دبیر علمی این وبینار با بیان توضیحاتی درباره بیماری گلوکوم و اهمیت آشنایی با داروهای مورد استفاده در درمان این بیماری برای پرستاران گفت: گلوکوم آسیب غیرقابل بازگشت عصب بینایی است و درمان هایی که برای این بیماری انجام می شود در واقع برای جلوگیری از پیشرفت آن است. وی با اشاره به درمان های مختلف گلوکوم افزود: در انواع این بیمار به جز گلوکوم مادرزادی، انتخاب اول ما درمان دارویی است. البته اثر و عوارض هرکدام از داروهای استفاده شده متفاوت است. در نتیجه تشخیص و تصمیم ما برای انتخاب داروی مناسب هر بیمار اهمیت زیادی دارد. با توجه به مواردی که گفته شد اطلاع از نحوه اثر و عوارض این داروها برای پرستاران ضروری است.
زهرا میرزایی، سوپروایزر آموزشی بیمارستان فارابی نیز طیف داروهای استفاده شده در درمان بیماری های چشم را بسیار گسترده دانست و بیان آن در یک جلسه را امکانپذیر ندانست و برگزاری وبینارهای بیشتر در این زمینه را یکی از اهداف واحد آموزش دفتر پرستاری این بیمارستان برشمرد.
در ادامه ماهک فروتن، کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان فارابی، مکانیسم اثر داروهای موثر بر گلوکوم را مطرح کرد. همچنین مژگان عالی، فاطمه شاملو و سعیده خوش نژاد، از سرپرستاران این مرکز به بیان انواع داروهای ضد گلوکوم پرداخته و عوارض جانبی و مراقبت های پرستاری پس از استفاده از این داروها را بازگو کردند. فاطمه جعفری، کارشناس بیهوشی نیز درباره انواع داروهای بیهوشی در جراحی گلوکوم و اثرات و کاربردهای بالینی آن ها صحبت کرد.
علاقمندان می توانند فیلم این وبینار را از اینجا دریافت کنند.
خبر: قاضی میرسعید
 
شماره مطلب : 7896
به روز رسانی : پنجشنبه 21 ژانویه 2021 - ساعت 16:07
ایجاد : پنجشنبه 21 ژانویه 2021 - ساعت 15:17 2021-1-21 16:07:56