به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، جلسه تیم مدیریت اجرائی این مرکز روز یکشنبه 9دی 1397 ماه  با حضوردکتر مهدی صنعتکار، قائم مقام ریاست و معاون درمان و سعید مرادی، مدیر بیمارستان برگزار شد. 
ابتدای جلسه فاطمه قدیمی، مسئول واحد بهبود کیفیت بیمارستان با اشاره به ارزیابی اعتبار بخشی بیمارستان ها اظهار داشت: در این دوره علاوه بر حیطه های مدیریتی و بالینی، ارزیابی حوزه بهداشت نیز انجام خواهد شد. همچنین برخلاف دوره های قبل امتیاز ارزیابی ادواری معاونت درمان دانشگاه در ارزیابی نهایی کشوری تاثیر دارد. 
وی در ادامه از تدوین سنجه برای واحد های فاقد سنجه توسط دفتر بهبود کیفیت بیمارستان خبر داد و گفت: بر اساس استانداردهای اعتباربخشی برای واحدهای درمانگاهی مانند اپتومتری  سنجه تعریف و در اختیار آن ها گذاشته شد که با استقبال همکاران روبرو شد. 
قدیمی از مسئولین تمامی واحد ها درخواست کرد: اعتبار بخشی را جزئی مهم از مسئولیتشان بدانند و نگاه کاغذ بازی به آن نداشته باشند. 
مسئول واحد بهبود کیفیت بیمارستان همچنین اعلام کرد: در حالیکه تعدادی از برنامه های عملیاتی و بهبود کیفیت سال 97 به دلیل پیگیری مسئول برنامه (علیرغم نیاز اعتباری) در پاییز 100درصد پیشرفت داشته اند، متاسفانه برخی از برنامه ها که نیاز مالی برای اجرا ندارند از زمانبندی عقب هستند. 
مرادی، مدیر بیمارستان در این جلسه، کمیته مدیریت اجرایی را مهمترین کمیته بیمارستانی خواند و با تاکیدبر لزوم توجه مسئولین واحد ها به برنامه های بهبود کیفیت و اعتبار بخشی گفت: در واقع استانداردهای اعتباربخشی چیزی جدای از وظایف روزانه نیست که باید طبق استانداردهای تعریف شده و همه مسئولین باید دغدغه آن را داشته باشند.  
وی در مورد تدوین برنامه عملیاتی سال 98 نیز گفت: امسال برنامه عملیاتی و برنامه های بهبود با تاخیر ابلاغ شد و مشکلاتی به وجود آورد برای جلوگیری از این مسئله لازم است تمام واحد ها عناوین برنامه های عملیاتی و بهبود خود را برای واحد بهبود کیفیت بیمارستان ارسال کنند تا پس از بازنگری در اسفند ماه و یا حداکثر فروردین سال 98 ابلاغ و پایش برنامه ها به موقع انجام شود. 
مدیر بیمارستان فارابی از اجرای ارزیابی صیانت از حقوق شهروندی در ماه های دی و بهمن جاری خبر داد و گفت: امیدوارم با همکاری واحد های مرتبط رتبه اول سال قبل در بین بیمارستان های دانشگاه را حفظ کنیم . 
دکترصنعتکار نیز در این رابطه اظهار داشت: موضوع اعتبار بخشی یکی از موضوعات طرح شده در جلسه معاونین درمان بیمارستان های تابعه دانشگاه بود و طی آن اعلام شد: ارزیابی ها امسال سختگیرانه تر خواهد بود ،ممکن است گواهی برخی بیمارستان ها لغو شود. دانشگاه هم مسئولیت پاسخگویی را به عهده واحد ها گذاشته است.
در ادامه جلسه، چالش های حوزه های  فناوری اطلاعات و مدیریت پرستاری مطرح شد.
ابتدا مهندس طاهره صادقی، مسئول واحد فناوری اطلاعات بیمارستان به جهش بزرگ بیمارستان ها در حوزه IT اشاره کرد و گفت: بعد از نظام بانکداری ، بیمارستان ها بیشترین جهش را در این حوزه در سطح کشور داشته اند. این جهش نیز به دنبال اجرای طرح تحول سلامت شتاب گرفته است. بر اساس سیاست های کلان وزارتخانه از این به بعد تمام تصمیم گیری های مالی، نیروی انسانی و ... در حوزه سلامت بر اساس داده های ثبت شده در سیستم های اطلاعاتی خواهد بود.
وی تاکید کرد: از انجا که خروجی داده های ثبت شده به صورت برخط در سه سطح قابل دسترسی است بنابر این همه همکاران به ویژه کاربران باید به صحت ورود اطلاعات توجه داشته باشند. 
مسئول واحد فناوری اطلاعات بیمارستان فارابی چالش دیگر این واحد را عدم تناسب جایگاه سازمانی تعریف شده برای این واحد با حوزه فعالیت آن خواند و گفت: درحال حاضر واحد فناوری اطلاعات در سه حوزه سخت افزار، نرم افزار و شبکه فعالیت می کند که در چارت سازمانی بیمارستان به طور مجزا پیش بینی نشده و مشکلاتی را برای تامین نیروی انسانی متناسب با حوزه فعالیت واحد به وجود می آورد. 
وی تصریح کرد: از آنجا که در سطح دانشگاه ، واحد IT بیمارستان فارابی تنها واحدی است که هر سه حوزه را به تنهایی پوشش می دهد، لازم است در چارت سازمانی بیمارستان این سه حوزه به طور مجزا گنجانده شود تا انجام مداخلات و اصلاحات به خوبی صورت گیرد.
مدیر بیمارستان فارابی نیز بر اهمیت صحت ثبت داده ها در سامانه های اطلاعاتی و عدم مغایرت آن ها با یکدیگر تاکید کرد و گفت: تا به حال فقط بیمه ها از خروجی سامانه ها استفاده می کردند ولی از این به بعد تمامی پرداخت های مالی و تامین نیروی انسانی و تجهیزات بیمارستان بر اساس این داده ها خواهد بود. بنابر این با توجه به عدم فرصت تصحیح داده ها، هم کاربران باید در این مورد دقت کافی داشته باشند و هم مسئولین مربوطه نظارت خود را بیشتر نمایند.
در بخشی دیگر از جلسه شادی رضائی، مدیر پرستاری بیمارستان به دوچالش مهم این حوزه پرداخت و گفت: این دو چالش که به نوعی با یکدیگر در ارتباطند شامل عدم تامین نیروی انسانی کافی در بخش خدمات پرستاری و لزوم تغییر در تعریف تخت های بستری در سیستم HIS است. 
وی در این ارتباط گفت: بر اساس بخشنامه تامین نیروی پرستاری بر اساس سطح بندی بیماران و ضریب اشغال تخت خواهد بود. از طرفی با توجه به سیاست های کلان دانشگاه در سال 97، از نیروی شرکتی و تمدید طرح نمی توانیم استفاده کنیم و نیروهای بازنشسته نیز جایگزین نمی شود. این مسائل باعث شده تا ما برای بستن برنامه کاری با بحران روبرو شویم.
وی افزود: ویژگی ارائه خدمات در بیمارستان فارابی و تک تخصصی بودن آن موجب شده تا علیرغم آمار بالای مراجعین و تعداد بالای بیماران پذیرش و ترخیص شده در یک شیفت کاری، ضریب اشغال تخت از فرمول های رایج سایر بیمارستان ها تبعیت نکند. بنابراین لازم است با اصلاح تعریف تخت های بیمارستان در HIS ، شرایط را واقعی کرد.
 در این جلسه مقرر شد: 
تمامی واحد ها عناوین برنامه های عملیاتی و بهبود خود را در بهمن ماه به واحد بهبود کیفیت ارسال کنند.
برای به روز رسانی فرآیند ها در HIS کارگروه تشکیل شود. 
تغییرات لازم در مورد تخت های  post ICU ، انکولوژی و اورژانس در HIS اعمال شود.
مصوبات کمیته اورژانس در مورد تقسیم تخت بخش های بستری تصویب شد.
درمانگاه و بخش اورژانس از HIS حذف و به بخش مهر و واحد اورژانس تغییر یابد. 
تغییرات فیزیکی در اورژانس برای جانمایی 4 تخت بستری و 10 تخت Fastrack اعمال شود.
در شیفت شب و در صورت خالی بودن تخت های بخش VIP ، سرریز بستری به این بخش منتقل شود. 
 خبر و عکس: امیدوار 
 
شماره مطلب : 5347
به روز رسانی : يكشنبه 9 دى 1397 - ساعت 12:59
ایجاد : يكشنبه 9 دى 1397 - ساعت 12:04 2018-12-30 12:59:50